Ostrowski Szpital wydał oświadczenie, w którym krytykuje komunikat Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia dotyczącego śmierci 28-letniej kobiety w 17 tygodniu ciąży.

Kobieta najpierw trafiła do szpitala w Ostrzeszowie, ale kiedy jej stan się pogorszył zapadła decyzja, by przewieźć ją do Ostrowa Wielkopolskiego. Niestety, 28-latka będąca w 17. tygodniu ciąży zmarła praktycznie pod drzwiami tej placówki, gdy karetka była już na podjeździe. Sprawę wyjaśnia prokuratura.
Mieszkanka powiatu ostrzeszowskiego źle poczuła się w miniony poniedziałek 3 sierpnia. Ponieważ 28-latka była w 17. tygodniu ciąży trafiła na Oddział Ginekologiczny tamtejszego szpitala, gdzie została poddana diagnostyce.

Jej stan zdrowia cały czas się pogarszał, dlatego zapadła decyzja o przetransportowaniu ciąży kobiety na oddział intensywnej terapii w Ostrowie Wielkopolskim. – Pacjentka była transportowana karetką z lekarzem – informuje Adam Stangret, rzecznik prasowy szpitala. - Po wjeździe na teren ostrowskiego szpitala doszło u pacjentki do zatrzymania krążenia. Natychmiast podjęto zaawansowane czynności resuscytacyjne z udziałem dyżurnego anestezjologa i kardiologa ZZOZ Ostrów Wielkopolski. Niestety, nie przyniosły one efektu i nastąpił zgon pacjentki.

Szpital o sprawie poinformował policję i Prokuraturę Rejonową w Ostrowie Wielkopolskim, która wszczęła już postępowanie w sprawie zgonu młodej kobiety. Przesłuchano pierwszych świadków. – Wyjaśnienia złożył personel medyczny, który udzielał kobiecie w dniu jej śmierci pomocy – wyjaśnia Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. – Zabezpieczono też dokumentację medyczną dotycząca świadczeń udzielanych tej osobie 3 sierpnia w Ostrzeszowie.

Zarządzono też sekcję zwłok 28-latki, która odbyła się w minionym tygodniu jednak na jej wyniki jeszcze trzeba poczekać około 3 tygodnie.

W związku z pojawiającymi się komentarzami dotyczącymi zgonu pacjentki w ciąży, oficjalny komunikat wydało Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia.

W dniu 3 sierpnia 2020 roku o godzinie 6:37 do Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia Sp. Z o.o. przyjęta została pacjentka z powodu duszności i kilkugodzinnego osłabienia. Pacjentka była w 17 tygodniu ciąży. Wykonano szereg badań laboratoryjnych. Z uwagi na podejrzenie zatorowości płucnej wykonano badanie Angio TK klatki piersiowej. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono niewydolność wielonarządową oraz niewydolność oddechową. Ze względu na stan ogólny pacjentkę podłączono do respiratora i przekazano o godz. 14.10 na OIOM w Ostrowie Wielkopolskim. Po przetransportowaniu do Ostrowa Wielkopolskiego stan pacjentki uległ dalszemu pogorszeniu i mimo długotrwałej reanimacji pacjentka zmarła.

Prezes Zarządu OCZ

/-/ Marek Nowiński

Post Scriptum

Z informacji uzyskanych od prezesa OCZ wynika, że przez ok. 8 godzin trwała walka o życie pacjentki.

Kontaktowano się:

  1. Oddział Położniczo-Ginekologiczny w Ostrowie Wlkp. – odmowa przyjęcia.
  2. Szpital Wojewódzki w Kaliszu – odmowa przyjęcia.
  3. Szpital przy ul. Polnej w Poznaniu – odmowa przyjęcia – brak miejsc i niemożność wykonania pełnej diagnostyki, brak wyniku badań w kierunku infekcji Sars Cov-2.
  4. Szpital w Ostrowie Wlkp. OIOM – zgoda na przyjęcie, następnie odmowa.
  5. Szpital im. Strusia w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej – zgoda na przyjęcie pacjentki.
  6. Ze względu na ciężki stan, zlecono przetransportowanie pacjentki Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym – odmowa ze względu na warunki atmosferyczne.
  7. Nie uzyskano zgody systemu ratownictwa medycznego na transport pacjentki karetką systemową.
  8. Ostatecznie uzyskano zgodę na transport pacjentki na OIOM w Ostrowie Wlkp. Karetka szpitalna z Kalisza z lekarzem z Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia

Dyrekcja i personel medyczny Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia wyrażają głębokie ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji.

W odpowiedzi na komunikat OCZ oświadczenie wydał ostrowski szpital: