Od 1 stycznia 2022 roku, nowy taryfikator mandatów karnych wprowadził surowsze kary m.in. dla nietrzeźwych rowerzystów. Zgodnie z nowymi przepisami rowerzysta „na podwójnym gazie” musi się liczyć z mandatem karnym w wysokości 2,5 tys. złotych. Pamiętajmy, że nietrzeźwy kierujący to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego!

Nietrzeźwi kierujący to ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dotyczy to zarówno kierowców pojazdów mechanicznych jak i rowerzystów. Spożyty alkohol zdecydowanie obniża refleks i uwagę kierującego, a w takiej sytuacji nawet w przypadku kierowania rowerem, nietrudno o utratę równowagi i upadek. Zgodnie z nowymi przepisami nietrzeźwy rowerzysta, musi liczyć się z mandatem karnym w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

W naszym regionie w ostatnim czasie miała miejsce zatrzymanie nietrzeźwego rowerzysty. Mężczyzna miał 0,5 promila alkoholu, dostał za to mandat 2500 złotych. 

Przekonał się o tym 64 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. 11 stycznia 2022 roku po godz. 15:00, w Radostowie Pierwszym w gminie Czastary, policjanci zatrzymali do kontroli rowerzystę. Okazało się, że mężczyzna miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. W tej sytuacji zgodnie z obowiązującymi przepisami, funkcjonariusze ukarali 64 – latka mandatem karnym w wysokości 2.500 zł. Warto dodać, że wzrosła również kara za kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu. Jest to stężenie w organizmie od 0,2 do 0,5 promila. W takim przypadku kierujący jednośladem musi liczyć się z mandatem karnym w wysokości 1000 zł. Bądźmy odpowiedzialni i rozważni i nie wsiadajmy za kierownicę jakiegokolwiek pojazdu pod działaniem alkoholu.