W dniu 14 lutego 2020 roku ogłoszony został przetarg na budowę nowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie. Zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze na osobami starszymi jest bardzo duże i wzrasta w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Koszt samego budynku bez wyposażenia to około 15 mln złotych, inwestycja realizowana będzie z budżetu Powiatu Ostrowskiego.

Budowa nowego DPS to przełomowa decyzja, której do tej pory nikt się nie podjął. Władze Powiatu Ostrowskiego chcą zrealizować tę inwestycję nazywana „czteromasztowcem’’ w formule „zaprojektuj i wybuduj’’.

zdjecie

Podczas spotkania z dziennikarzami przedstawiono przygotowywana od ok. półtora roku koncepcję nowego domu.

– ’Podejmujemy się jednej z największej inwestycji powiatu, ale taka jest potrzeba. Mimo wspaniałej i pełnej poświęcenia opieki personelu warunki w obecnym DPS przy ul. Partyzanckiej odbiegają od oczekiwań mieszkańców. W naszej koncepcji nowy DPS będzie budynkiem jednopoziomowym, ale dopuszczamy wersję, w której np. magazyny lub pomieszczenia dla administracji będą na piętrze’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

zdjecie

Obecnie w DPS przy ul. Partyzanckiej przebywa ponad 40 pensjonariuszy, z których 27 jest w stanie ciężkim i bardzo ciężkim. Osoby te wymagają pomocy we wszystkich czynnościach od karmienia, po toaletę.

- ‘’Sytuacja lokalowa wpływa na to, że można w lepszy sposób świadczyć usługi i zapewnić bezpieczeństwa. Tymczasem trafiają do nas osoby w stanie ciężkim i bardzo ciężkim, które z uwagi na wiek i stany chorobowe wymagają zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny typu łóżko i podnośnik. Największymi problemami są pokoje mieszkalne w trzech różnych budynkach. Mieszkańcy codziennie muszą wychodzić z pokoi w różnych warunkach atmosferycznych. Cały czas są ubierani, przewożenia i rozbierani’’ – powiedziała Katarzyna Modrzyńska dyrektor DPS im. B. Koterbianki w Ostrowie.

zdjecie

Obecny standard powierzchni to graniczne 6 metrów kwadratowych na osobę, co jest kolejnym potwierdzeniem ciasnoty panującej w obiekcie. – ‘’Ostatnie kontrole straży pożarnej i sanepidu wskazywały, że warunki przestają odpowiadać odpowiednim warunkom przeciwpożarowym czy „sanepidowskim” wymagane dla tego typu działalności’’ – uzasadnia wicestarosta powiatu ostrowskiego Roman Pacholczyk. Dowodem jest posiadanie zewnętrznej windy, w której pensjonariusze mogą być przewożeni tylko w pozycji siedzącej.

zdjecie

Sytuację tę ma diametralnie zmienić budowa nowego DPS, w którym planowane jest 3 tys. powierzchni użytkowej. Będzie to rozwiązanie nowoczesne architektonicznie i użytkowo z 80. miejscami w dwuosobowych pokojach z własnymi węzłami sanitarnymi oraz małymi tarasami. Jednym z podstawowych założeń jest wydzielenie specjalnej sali „R’’ zośmioma łóżkami pod specjalnym nadzorem pielęgniarskim. Ważne jest to, że pod dachem planowany jest mały „ryneczek’’ wspólna przestrzeń, w której pensjonariusze mogą wspólnie przebywać. Nie zabraknie pracowni tematycznych: kulinarnych, informatycznych, ale także funkcjonalnych pomieszczeń do rehabilitacji.

zdjecie

Haromonogram czasowy przewiduje, że w kwietniu br. rozstrzygnięte zostaną kwestie przetargowego. Przełom lipca i sierpnia tego roku to przekazanie palcu budowy oraz pierwsze prace budowlane, na które w budżecie zarezerwowano już ok. 3,5 mln zł. Sama budowa powinna potrwać ok. 2 lata. A koniec prac zbiegłby się z jubileuszem 100-lecia obecnego DPS. Nowy obiekt powstanie przy ul. Staroprzygodzkiej.