Właśnie ogłoszony został ranking magazynu perspektywy.pl , w którym wybierane zostają najlepsze szkoły średnie.

Ranking perspektywy.pl prowadzony jest już od 20 lat. Na wyniki rankingu czekają dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół, gimnazjaliści i ich rodzice, którzy stoją przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, a także organy prowadzące szkoły, dla których jest to element porównawczy.

W tegorocznym zestawieniu najlepszych Liceów w kraju  najlepszymi okazały się:

1 miejsce- XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina
2 miejsce- Liceum Akademickie UMK w Toruniu.
3 miejsce- XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Warszawie

Najlepszym liceum z Wielkopolski, dopiero na 18 miejscu jest I Liceum Ogólnokształcące ze Swarzędza.
Na 120 miejscu w kraju i 7 w Wielkopolsce znalazło się III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Kalisza. 

Niestety spadek w rankingu zanotowały ostrowskie licea. W zeszłorocznym zestawieniu na wysokim 15 miejscu w Wielkopolsce i zarazem na 280 miejscu w kraju uplasowało się I LO im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim. W tym roku I Liceum Ogólnokształcące znalazło się na 26 miejscu w Wielkopolsce i 367 miejscu w kraju. 

W zeszłorocznym zestawieniu na 31 miejscu w Wielkopolsce i 415 w kraju znalazło się II LO. im. Władysława Reymonta Ostrów Wlkp. Niestety w tym roku II LO, podobnie jak pozostałe Licea z Ostrowa Wielkopolskiego nie zostały sklasyfikowane.

W rankingu techników: 
1 miejsce w Polsce dla Technikum nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu 
2 dla Technikum Elektroniczne w ZSE im. WP w Bydgoszczy
3 miejsce dla Technikum Elektronicznego im. Obr. Lublina 1939 r. w Lublinie. 
Na najwyższym miejscu z wielkopolskich szkół znalazło się Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji Poznań, zajmując 10 miejsce w kraju. 

Na 17 miejscu w Wielkopolsce i 213 w kraju znalazło się Technikum nr 1 w ZS Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Jest to spory spadek, gdyż w 2016 roku ZST było na 72 miejscu w kraju i 8 w Wielkopolsce. W 2017 roku ZST Ostrów znajdowało się na 10 miejscu w Wielkopolsce. Szkoła ZST w 2016 roku posiadała tzw złota odznakę, w 2017 roku srebrną, w tym roku szkoła została odznaczona brązową odznaką rankingu Perspektyw. 

Niestety pozostałe szkoły znalazły się poza rankingiem, który w tym roku obejmuje 23 najlepsze szkoły techniczne w Wielkopolsce. 

W zeszłym roku ranking był bardziej obszerny i obejmował 100 najlepszych szkół technicznych z Wielkopolski. Wtedy na 33 miejscu w Wielkopolsce i poza pierwszą 300 w kraju znalazło się Technikum nr 3 w ZS Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim. 36 miejsce w Wielkopolsce przypadało w zeszłym roku dla Technikum nr 5 w ZS Ekonomicznych z Ostrowa.