Takiego spustoszenia jakie wyrządził orkan Ksawery w powiecie ostrowskim nie pamiętają nawet strażacy z długim stażem. Strażacy mówią wprost, sytuacja nie jest pod kontrolą pomimo, że ze skutkami żywiołu walczą wszystkie jednostki straży pożarnej. Wciąż tysiące gospodarstw domowych nie ma prądu, niektóre miejscowości są wciąż odcięte od świata. Niestety jest jedna ofiara śmiertelna, to kobieta przygnieciona przez drzewo przy ostrowskiej Konkatedrze.

To była największa wichura, jaka nawiedziła powiat ostrowski od niepamiętnych lat. Wiatr, który przez długi czas (ok 4 godziny) wiał z siłą ponad 100 km/godzinę niszczył niemal wszystko co napotkał na swojej drodze. My jako powiat ostrowski znaleźliśmy się w samym centrum najsilniejszych porywów wiatru. Wieczorem 5 października nawet w terenie zabudowanym (za budynkami)  wiatr wiał z prędkością ponad 60 km/godz) , czyli z siłą zdolną przewrócić dorosłego człowieka. 5 października spadło również blisko 40 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Od dnia wczorajszego strażacy w powiecie ostrowskim interweniowali ponad 300 razy, wciąż nie nadążamy odbierać zgłoszeń. Na stanowiskach pracuje 8 dyspozytorów, wszystkie jednostki z powiatu ostrowskiego pracują nieprzerwanie- powiedział Krzysztof Biernacki rzecznik prasowy PSP Ostrów Wlkp. 

Bez prądu w regionie kaliskim wciąż pozostaje tysiące gospodarstw domowych, mamy do czynienia z rzadko spotykana awarią masową. Służby energetyczne podobnie jak strażacy nie mają jeszcze sytuacji pod kontrolą: 
Na terenie powiatu ostrowskiego wiatr zerwał i uszkodził kilkadziesiąt dachów. Linie energetyczne pozrywane są w wielu miejscach. 
Niektóre miejscowości były odcięte od świata i dopiero z upływem nocy udało się udrożnić drogi. Zablokowana była między innymi krajowa 11 na odcinku od Przygodzic aż do Niedźwiedzia. 
Niestety w wyniku wichury śmierć poniosła jedna osoba- kobieta, która została przygnieciona przez drzewo przy ostrowskiej Konkatedrze. 
W ostrowskim szpitalu przebywa także dwóch pacjentów, którzy ucierpieli wskutek wichury. To 65-letni mężczyzna, który przebywa na chirurgii ogólnej, a także 25-letni strażak z urazem wielonarządowym, który leży na oddziale chirurgii urazowej.  

Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany. 
Materiały możecie podsyłać na kontakt@infostrow.pl lub we wiadomości na facebooku.