Już można się zapisywać na 3 dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi. 3 dawkę szczepionki będzie można przyjąć w powiecie kaliskim w Wolicy i w Sokołówce.

Rada Medyczna wydała stanowisko w sprawie trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Tzw. dawka przypominająca ma być dla leczonych pacjentów onkologicznych, po przeszczepach, z HIV, zespołami pierwotnych niedoborów odporności, HIV i dializowanych. 

Zapisy na trzecią dawkę zaczęły już punkty w Wolicy i Sokołówce. 

Z najnowszej informacji wynika, że będziemy mogli szczepić trzecią dawką Pfizera i Moderny. Najpierw jednak warto sprawdzić poziom przeciwciał - powiedziała Wioletta Przybylska, koordynator szczepień w powiecie kaliskim

Badanie na poziom przeciwciał jest płatne i kosztuje ok. 130 złotych.

Dlaczego warto wziąć trzecią dawkę?

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że jedynie 0,72 proc. w pełni zaszczepionych zostało zakażonych, a zgony osób zakażonych po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia wyniosły tylko  1,65 proc. wszystkich odnotowanych przypadków zgonów osób zakażonych Covid-19. Dlaczego zatem warto wziąć trzecią dawkę? Już wprowadził ją Izrael, bo jak mówił premier Izraela Naftali Bennett obserwowany jest wzrost liczby zakażeń w grupie osób w średnim wieku, które otrzymały dwie dawki szczepionki na początku roku i nie przyjęły jeszcze trzeciej dawki, a są przeświadczone, że są chronione i nie przestrzegają żadnych zasad.  Trzecia dawka będzie też podawana na Węgrzech. Tam będzie mógł ją przyjąć każdy po czterech miesiącach od pełnego zaszczepienia.