
| Źródło: Artykuł sponsorowany
Studia w 2023 roku. Co wybrać?

Matura zbliża się wielkimi krokami. Niedługo potem setki tysięcy młodych dorosłych będą próbować swoich sił w dostaniu się na studia. Jedni już teraz dokładnie wiedzą, jaki kierunek będzie dla nich idealny, inni wciąż głowią się, poszukując czegoś, co ich zadowoli. Jak my, rodzice, możemy pomóc swoim dzieciom w wyborze studiów? Na jaki kierunek warto się zdecydować? Podpowiadamy.
Od czego zacząć
Tak naprawdę wybranie odpowiedniego kierunku studiów zaczyna się o wiele, wiele wcześniej, bo już przy wyborze szkoły średniej. Kiedy zastanawiamy się, co wybrać – liceum czy technikum? – warto też myśleć o tym, co właściwie chcemy robić potem? Jednym z zadań szkoły średniej jest przygotowanie ucznia do studiów, jakich chciałby się podjąć, ważne więc, aby już wtedy wiedzieć, jakie potencjalne kierunki mogłyby nas interesować. Nie trzeba mieć dokładnie sprecyzowanego wyboru, ale zakładając, że dziecko wiąże swoją przyszłość z naukami humanistycznymi, powinno zdecydować się na przedmioty rozszerzające język polski czy historię, ponieważ to one pomagają zdobyć najwięcej punktów w rekrutacji na kierunki filologiczne. Jeśli zaś widzimy w dziecku talent do szybkiego liczenia, analizowania danych czy pracy z komputerami, to najlepiej podpowiedzieć mu wybranie klasy z rozszerzoną matematyką i informatyką, gdyż dobre zdaniu matury z tych przedmiotów gwarantuje miejsce na wielu kierunkach politechnicznych.
Gdzie złożyć papiery?
Kiedy jednak dziecko napisze już maturę, warto poważnie zastanowić się nad tym, na jakie kierunki będzie próbowało się dostać. To często niełatwy wybór, toteż jako rodzice powinniśmy w tym stresującym dla dziecka okresie wspierać je z całych sił i pomóc w dokonaniu właściwej decyzji. Przede wszystkim ważne są trzy czynniki: zainteresowania dziecka, jego umiejętności i talenty oraz wyniki matur. To szczególnie ważne, aby wybrać studia które będą nas interesowały – spędzenie trzech lub pięciu lat na uczeniu się czegoś, co jest dla nas nudne i męczące, tylko dlatego, że może zapewnić w przyszłości pracę, nigdy nie będzie dobrą decyzję. Żadne studia nie gwarantują pracy w zawodzie, a jedynie do niej przygotowują. Lepiej więc spędzić je ucząc się informacji, które rzeczywiście będą dla nas ciekawe i rozwijające. Warto wziąć pod uwagę wyjątkowe umiejętności dziecka: jeśli ma smykałkę do rysowania czy malowania, to może rozwinąć swoje skrzydła na ASP lub na architekturze. W przypadku większości uczelni decydujące są jednak wyniki matur: nawet jeśli nasze dziecko ma zapał do nauki biologii i marzy o udaniu się na medycynę, to jeśli wyniki nie będą wystarczające, nie dostanie się na swój wybrany kierunek. Trzeba więc podejść do sprawy na chłodno: jeśli wiemy, że z konkretnymi wynikami nie ma szansy dostać się na konkretne studia, trzeba rozważyć inne opcje.
Jakie kierunki wybrać?
Nie ma uniwersalnego, jednego właściwego kierunku, na jaki powinno się udać – konkretne zainteresowania i umiejętności można jednak przełożyć na rozwój w danej dziedzinie. Co roku największą popularnością cieszą się psychologia i informatyka. Pierwszy kierunek sprawdzi się wśród humanistów, którzy chcieliby poznać działania i mechanizmy ludzkiej psychiki oraz tym, którzy w przyszłości pragną pomagać innym. Informatyka to kierunek idealny dla śmigłowców: w trakcie pięciu lat nauki zdobędą umiejętności i wiedzę pozwalające im wybrać jedną z wielu interesujących ścieżek kariery. Z roku na rok coraz więcej osób wybiera też pozornie niszowe kierunki, które pozwalają na zostanie specjalistą w konkretnej dziedzinie, na przykład filologię koreańską czy hebraistykę. Więcej informacji na temat pomocy dziecku w dokonaniu właściwych wyborów znajdziecie na portalu Stawiam na edukację: https://stawiamnaedukacje.pl/.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj