Od niedawna na rynku telewizorów marki Philips pojawił się system Ambilight. Nowość ta zupełnie zmienia sposób odbioru treści wizualnych, wznosząc oglądanie ulubionych seriali i programów na zupełnie inny, wyższy poziom. System Ambilight sprawdza się również w przypadku zapalonych graczy. Ci, dla których efekty świetlne są ważne, na pewno będą usatysfakcjonowani lub wręcz nimi urzeczeni. Poznajcie możliwości technologii Ambilight, jej rodzaje, a także sposób działania.

System Ambilight – czym jest?

System Ambilight opiera się na umieszczonych z tyłu telewizora diodach LED, zdolnych do emisji światła o wielu kolorach. Dzięki takiemu rozwiązaniu ściana znajdująca się tuż za telewizorem jest rozświetlana wielobarwną poświatą, która stanowi swego rodzaju przedłużenie ekranu. Technologia ta poszerza ramy obrazu, zaciera granicę pomiędzy nim a pomieszczeniem i daje przy okazji interesujące efekty wizualne.

W jaki sposób działa?

Działanie systemu polega na podświetleniu przestrzeni za telewizorem, pomiędzy ścianą a obudową, zgodnie z kolorystyką scen, które dzieją się na ekranie. Odpowiada za to specjalny algorytm, który przekazuje do poszczególnych diod informacje dotyczące konkretnej tonacji i nasilenia barwy, jaka w danym momencie pojawia się na ekranie. Ten mechanizm decyduje o idealnym dopasowaniu kolorowej poświaty do treści wyświetlanych w danej chwili na telewizorze. Z jednej strony daje to podświetlenie w ciemnym pomieszczeniu, dzięki któremu obraz nie kontrastuje zarówno z oświetleniem, jak i ciemną ścianą. Jest to rozwiązanie optymalne dla oczu, które nie męczą się tak mocno w ciemności, a krawędź obrazu jest nieco mniej zauważalna poprzez płynne przejście kolorów z ekranu na powierzchnię ściany. Z drugiej strony system Ambilight pozwala uzyskać interesujący efekt wizualny, będący dodatkową dekoracją w pomieszczeniu czy swego rodzaju gadżetem imprezowym przy puszczaniu teledysków.

W jakich telewizorach można znaleźć system Ambilight?

Wyłączność na tę technologię ma na ten moment jedynie marka Philips. System Ambilight można znaleźć między innymi w modelach takich jak:65OLED805 UHD, 5PUS7805 UHD czy 55PUS9435 UHD. Decydując się na tego typu telewizor, warto mieć na uwadze, że najlepsze efekty wizualne osiągnie się w odpowiednio przygotowanej przestrzeni. Ściana za telewizorem powinna mieć gładką fakturę i być pomalowana na jednolity kolor (najlepiej jasny). Dobrze by było, aby w odległości kilku metrów nie znajdowały się meble czy ozdoby ścienne. Ważne jest też odpowiednie zaciemnienie okien w przypadku, gdy na zewnątrz jest jeszcze jasno. Szeroki wybór telewizorów z systemem Ambilight i opcją SMART TV znajdziesz w sklepie internetowym https://www.neo24.pl/telewizoryirtv/telewizory/technologie/smarttv.html.

Jakie są rodzaje systemów Ambilight?

Użytkownicy mogą wybierać pomiędzy różnymi wariantami systemu Ambilight – w zależności od własnych preferencji lub uwzględnionego budżetu i zasobności portfela. Telewizor Smart TV z Ambilight może występować w wersji dwustronnej, trójstronnej, czterostronnej lub projekcyjnej (nazywanej też AmbiLux). Warianty dwustronne są najtańsze – użytkownik mimo skromniejszego budżetu może cieszyć się z kolorowej iluminacji w czasie seansu filmowego lub grania w gry wideo. Oświetlenie kierunkowe pozwala na emisję światła, będącego wypadową obrazu znajdującego się na ekranie.

Wariant projekcyjny – AmbiLux

Oświetlenie projekcyjne – AmbiLux – bazuje na mikroprojektorach, będących w stanie emitować mieszaninę barw w różnych odcieniach. Znajdują się one na krawędziach obrazu i tworzą efektowną poświatę, rozpraszającą mrok w pomieszczeniu i dostarczającą niezwykłych wrażeń wizualnych. Z racji tego, że światło nie jest jednolite, powstaje wrażenie poszerzenia obrazu poza ramy telewizora. Oglądane sceny dają poczucie większej przestrzenności i wyjątkowości. Aura otaczająca miejsce rozrywki wpływa na odbiór scen, dodaje klimatu i stanie się świetnym gadżetem imprezowym. Oglądanie koncertu czy teledysku na takim odbiorniku dostarczy zupełnie nowych wrażeń.

Telewizor PHILIPS 65934 65" OLED 4K 120Hz Android TV Ambilight x3

Wyjątkowy telewizor z systemem Ambilight, który w połączeniu z matrycą OLED odpowiada za niesamowite doznania wizualne. Sprawdź, czy warto zdecydować się na zakup telewizora OLED. Urządzenie, dzięki technologii OLED, zapewnia idealne widzenie barw i kształtów – niezależnie od tego, pod jakim kątem na niego spoglądasz. Picture Performance Index 5000 zapewnia idealną głębię koloru, zaś systemy HDR10+, Micro Dimming Perfect, Perfect Natural Motion, Ultra Resolution są odpowiedzialne za intensywne barwy i wierne odzwierciedlenie kolorów względem rzeczywistych barw. W modelu tym zadbano również o warstwę dźwiękową, stosując systemy A.I Sound, ClearDialogue oraz Dolby Digital i DTS. Na uwagę zasługuje również dopracowany w każdym calu elegancki, wyjątkowo cienki i płaski ekran. Z tym telewizorem stworzysz niepowtarzalny nastrój w swoim domu. Zwykły salon w kilka chwil przemieni się w jedyną w swoim rodzaju prywatną salę kinową.