Wiele wskazuje na to że była premier Ewa Kopacz będzie liderem listy Koalicji Europejskiej w okręgu Wielkopolskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Rekomendację na „jedynkę” przedstawił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna w programie „Fakty po Faktach” w TVN24.

Grzegorz Schetyna w programie „Fakty po Faktach” prowadzonym przez Justynę Pochanke mówił o listach Koalicji Europejskiej. Zapytany o nazwiska, wskazał między innymi Ewę Kopacz.

- Ewa Kopacz gdzie? – pytała Pochanke – Będziemy proponować, żeby to była Wielkopolska, żeby była liderem listy w Wielkopolsce – odpowiada Schetyna.

W środę na Twitterze nieoficjalnie taką informację podał dziennikarz Radia ZET, prowadzący program „Gość Radia ZET” Łukasz Konarski. Ewa Kopacz była także łączona ze startem w Warszawie.

Dokładne listy Koalicji do PE mają być znane do końca marca.

Koalicja Europejska składa się z pięciu podmiotów: Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Nowoczesnej i Partii Zielonych. Swój akces do koalicji zgłosiły także: Teraz!, Unia Europejskich Demokratów, Stronnictwo Demokratyczne, Liga Polskich Rodzin, Socjaldemokracja Polska, Wolność i Równość.

Ewa Kopacz – posłanka na Sejm IV, V, VI, VII i VIII kadencji, w latach 2007–2011 minister zdrowia, w latach 2010–2014 i od 2016 wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej, w latach 2014–2016 pełniąca obowiązki przewodniczącego PO, w latach 2011–2014 marszałek Sejmu VII kadencji, w latach 2014–2015 prezes Rady Ministrów.