Na bardzo ciekawy pomysł wpadły trzy uczennice, które pozmieniały nazwy ulic, aby uświadomić mieszkańcom Ostrowa bardzo ważne zagrożenia z jakim wiąże się smog. Palenie śmieciami zbiera coraz większe żniwo na zdrowiu, a nawet życiu naszych mieszkańców i to właśnie dlatego zdecydowały się na organizacje tej akcji społecznej.

Od lutego 2019 r. uczennice II Liceum Ogólnokształcąceg prowadzą akcję „smog-zróbmy-coś-razem-teraz”, która ma na celu uświadomić mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego, że trzeba dbać o jakość powietrza.  Wątpliwe jest, że wychodząc na spacer ktokolwiek chciałby się dusić pyłami. Jakość powietrza w tym mieście jest jedna z najgorszych w Polsce. Często w drodze do pracy mija się domy, których kominy wydalają żółto-szary dym. Jest to efekt spalania śmieci, np. gazet i butelek.

Dziewczyny przeprowadziły w sumie sześć wykładów, cztery w Publicznym Przedszkolu nr 10 i dwa w Publicznym Przedszkolu nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim. Dzieci dowiedziały się czym jest smog, jakie stanowi zagrożenie i jak z nim walczyć. Nauce towarzyszyła dobra zabawa i miła atmosfera, a dzieci otrzymały maski antysmogowe do ozdobienia na pamiątkę.

Uczennice zorganizowały również akcje z tabliczkami na ulicach, przy których powietrze ma najgorszą jakość. W tym celu pozamieniały tabliczki uliczne na nazwy związane ze smogiem. Chciały w tem sposób pokazać mieszkańcom ulic, w szczególności tym, którzy palą śmieciami, że powinni podjąć kroki w kierunku poprawy stanu powietrza. Niestety niektórzy mieszkańcy pogarszają jakość powietrza próbując zaoszczędzić na ogrzewaniu domów poprzez spalanie śmieci.

Czas wziąć przykład z przedszkolaków, ponieważ jak się okazuje wiedzą one więcej o smogu niż wielu dorosłych. Rakotwórczy Benzo(a)piren, dioksyny -to tylko cześć toksyn, które wdycha Ostrowianin w bezwietrzny, zimowy dzień. Jeżeli ludzie boją się nieznanych nazw w jedzeniu, to dlaczego nie w powietrzu?

Po kilku godzinach akcji społecznej uczennice przywróciły ulicom swoje pierwotne nazwy.