Podstawowym sposobem na zidentyfikowanie pojazdu i jego właściciela są tablice rejestracyjne. Przeciętny mieszkaniec dużego miasta codziennie widzi setki rejestracji. Za ich produkcję odpowiada m.in. firma Utal – polskie przedsiębiorstwo, które stało się jednym ze światowych liderów swojej branży. W jaki sposób wygląda praca w Utal? Jak powstają tablice rejestracyjne?

Produkcja za pomocą automatycznych linii

Tablice rejestracyjne są wytwarzane za pomocą automatycznych linii produkcyjnych. Takie systemy mogą być przygotowane do produkcji tablic surowych lub gotowych. Linia do wytwarzania półfabrykatów (tablic surowych) jest w pełni zautomatyzowana i działa niemal bezobsługowo. Praca w Utal wykonywana jest na własnych maszynach producenta. Na stronach Utal znaleźć można informację, że jest to najszybsza linia produkcyjna na rynku, pozwalająca na produkowania nawet 80 tablic w ciągu minuty. Linia jest zasilana elektrycznie. Do produkcji wykorzystywane jest też zasilanie pneumatyczne. Maszyny zajmują szerokość około 4 metrów, a ich łączna długość sięga 15 metrów, choć może być większa w przypadku instalacji dodatkowych modułów.

Produkcja tablic gotowych wygląda nieco inaczej. W tym przypadku zadaniem automatycznej linii jest m.in. tłoczenie oraz foliowanie surowej tablicy. Linia ta również jest wysoce zautomatyzowana. Wystarczy jeden operator, aby przygotować aż 1000 tablic w ciągu godziny. Linia produkcyjna jest łatwa w obsłudze, a skuteczne kontrolowanie maszyn jest możliwe już po jednym dniu szkolenia.

Linia produkcyjna może być wyposażona w dodatki, np. moduł wizyjny stworzony do kontrolowania numeru rejestracyjnego czy identyfikacji błędów powłoki barwiącej lub powłoki odblaskowej. Ponadto linię można zintegrować z dowolną zewnętrzną bazą danych za pomocą połączenia internetowego.

Zabezpieczanie tablic rejestracyjnych

Osobnym, ważnym tematem związanym z produkcją tablic rejestracyjnych są zabezpieczenia. Same numery rejestracyjne nie wystarczają jako gwarancja, że tablica jest oryginalna i niepowtarzalna. Fałszywki są regularnie produkowane np. przez nieuczciwych właścicieli komisów lub osoby zajmujące się sprowadzaniem aut z zagranicy. Właśnie dlatego część pracy w Utal to produkcja złożonych tablic z trudnymi do podrobienia zabezpieczeniami.

Podstawowym dowodem oryginalności tablicy jest kolorowa grafika nanoszona na folię odblaskową oraz hologramy z trójstopniowym systemem zabezpieczeń. Są one nakładane w procesie produkcji tablicy, choć hologram można nakleić również na gotową rejestrację (w ramach legalizacji tablicy).

Oprócz tego, wytłoczony numer pokrywany jest termotransferową folią HP, która może być dedykowana, tzn. może zawierać specjalne inskrypcje. Ponadto, tablica może zawierać znaki wodne z kodem lub symbolem kraju. Ten ostatni typ zabezpieczenia widoczny jest tylko pod odpowiednim kątem. Podobnie działa dwuznak laserowy, a więc znak z indywidualnym symbolem, który tworzy różne dwa obrazy zależnie od kąta patrzenia.

W wysoce zabezpieczonych tablicach rejestracyjnych stosuje się także kody QR oraz DMC, czyli dwuwymiarowe kody, w których zaszyfrowana jest informacja o tablicy.

Wśród zabezpieczeń znajdujących się na tablicach Utal warto wymienić także numery seryjne, które są nieusuwalne i unikalne dla każdej surowej tablicy. Numer seryjny jest wprowadzany do bazy danych wraz z numerem rejestracyjnym.