W najbliższy weekend śpimy godzinę dłużej, w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października przestawiamy zegarki na czas zimowy. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy narzekają, że 24 godziny to za mało.

Wskazówki zegarów cofniemy z 3 na 2. Zmiana czasu z letniego na zimowy ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Do czasu letniego wrócimy dopiero w 2017 roku, a dokładnie w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca. Wtedy zegarki przestawimy z 2 na 3.

Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Według danych dostępnych na portalu http://www.worldtimezone.com/ obowiązuje ono niemal we wszystkich krajach europejskich. Wyjątkiem są Islandia i Białoruś. Czasu na letni nie zmienia też Rosja. Czas letni i zimowy stosują: Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Australia i Nowa Zelandia, a także od niedawna - Kuba. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. W Afryce czas letni stosują Maroko, Libia i Namibia. Zmiany czasu nie stosuje się natomiast w większości krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.