Premierowa, czterodniowa edycja Festiwalu Podróży i Regionu „Odyseja Antonińska 2021" już w sierpniu w Antoninie.

W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. spotkania z podróżnikami i ludźmi szeroko pojętej kultury, pokazy filmów, prezentacje i koncerty. Festiwal skierowany jest do osób, które oczekują od podróży czegoś więcej niż tylko przemieszczania się z miejsca do miejsca.
Podczas festiwalu 18 prelegentów w formie ok. 60-minutowych prezentacji przybliży ich wyprawy, zainteresowania i pasje.
Najbardziej znanym gościem festiwalu będzie alpinista i himalaista Krzysztof Wielicki.
W antonińskim Lido zagoszczą także członek The Explorers Club Marcin Klósak, podróżnik Michał Jarnecki, zdobywca Korony Ziemi Mariusz Szczuraszek, fotograf przyrody Robert Kaczmarek, fotografujący dronem: Łukasz KiełtykaKinga Szewczyk-Kiełtyka, ciekawi świata: Grzegorz Kowalski i Tomasz Wojciechowski, artysta grafik Janusz Jurek, reżyserzy Jarosław Wszędybył i Marcin Biegański, czy dziennikarz sportowy Jakub Biłuński.
Według pomysłodawcy i koordyantora przedsięwzięcia Marcina Biegańskiego, festiwal będzie niezwykłym wydarzeniem, łączącym doświadczenie wypraw po całym globie z doświadczeniem lokalnym, czyli tajemnicami Doliny Baryczy, nazywanej przez miłośników przyrody ósmym cudem świata.
Wydarzenie zorganizuje Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach wraz z serią towarzyszących mu koncertów, wycieczek regionoznawczych, projekcji filmowych i warsztatów.

Szczegółowe informacje o festiwalu można znaleźć na profilu facebook.com/odyseja2021

ODYSEJA ANTONIŃSKA 2021 - PROGRAM

Dzień pierwszy (4 sierpnia)
16.00 – Uroczyste otwarcie festiwalu
16.30 – Dr hab. Michał Jarnecki – „Królestwo Bhutanu”
17.30 – Tomek Wojciechowski – „Przygodzicki Urbex, czyli o reliktach przeszłości”
18.30 – Grzegorz Kowalski – „Pod górę – o 28 pasmach gór znajdujących się w Polsce”
19.30 – Dr Maciej Klósak – „Wyspa Pohnpei, w państwie Mikronezja”
20.30 – Koncert zespołu „Wyspa”

Dzień drugi (5 sierpnia)
16.00 – Jakub Biłuński – „Opowieści bokserskie” + projekcja filmu „Piotrowsky” (reż. Marcin
Biegański, 2017, 30 min.)
17.30 – Maciej Pająk – „Trzy rejsy Macieja i nuta poezji”
18.30 – Ks. Rafał Brukarczyk CM – „Zwyczaje plemion w: Shahafatra - Madagaskar, Aymara - Boliwia –
Trinitarios, Miskitos – Honduras, Bariba – Benin”
19.30 – Mariusz Szczuraszek – „Korona Ziemi”
21.00 – Koncert trio „Unknown Artist”
21.30 – Ognisko integracyjne

Dzień trzeci (6 sierpnia)
16.00 – Krzysztof „Fis” Dera – „Z rowerowych wojaży po Wielkopolsce - powiat ostrowski w obiektywie
Krzysztofa Dery
17.00 – Agnieszka Łukaszczyk – „Archeologiczne wyprawy – Azja i Afryka”
18.00 – Jarosław Wszędybył – „O końcu świata w Dolinie Łez - ostatniej europejskiej wiosce
trędowatych”
19:00 – Występ Zespołu Pieśni i Tańca Przygodzice i Zespołu Tańca Ludowego „Kosynierzy” z Jankowa Przygodzkiego
19.30 – Janusz Jurek – „Uchwycić Nowy Jork”
20.30 – Jacek Podgórski – „Opowieści spod żagli – o jachtach i żeglowaniu”
21.30 – Projekcja filmu „Pływak” (reż. Marcin Biegański, 2021, 30 min.)

Dzień czwarty (7 sierpnia)
14.00 – Michał Miedziński – „O Parkach Narodowych Finlandii”
15.00 – Łukasz KiełtykaKinga Szewczyk-KiełtykaRobert Kaczmarek – „Magia Gminy Przygodzice w Dolinie
Baryczy”.
16.00 – Koncert zespołu śpiewaczego „Baryczanki” z Przygodzic
16.30 – KingaMateuszLeon Grochowscy - „O akcji sprzątania na Zanzibarze i podróżach z dzieckiem”
17.30 – Bogusław Wawrzyniak – „Moja Norwegia”
18.30 – Koncert kapeli „Boćki” z Przygodzic
19.00 – Krzysztof Wielicki – „Mój wybór”
20.00 – Uroczyste zakończenie festiwalu
20.30 – Koncert zespołu „De Indigo”
21.30 – Ognisko integracyjne
 
Wycieczki:
Czwartek
Godz. 13.00 – Wycieczka po rezerwacie Wydymacz.
Godz. 14.00 – Zwiedzanie obiektów Nadleśnictwa Antonin.
 
Piątek
Godz. 13.00 – „Dolina Baryczy blisko nas” – m.in. Antonin (Pałac Radziwiłłów, Kaplica Radziwiłłów), Stawy Przygodzickie, Glinianka w Przygodzicach.
 
Sobota
Godz. 10.00 – „Dolina Baryczy, której nie znacie” – Moja Wola, Goszcz, wieża widokowa w Grabownicy, Stawy Milickie, Milicz.
Godz. 13.00 – Wycieczka po rezerwacie Wydymacz.
Godz. 14.00 – Zwiedzanie obiektów Nadleśnictwa Antonin.
 
Na wszystkie wycieczki obowiązują zapisy mailowe na adres: turystyka@przygodzice.pl, udział w wyprawach jest bezpłatny.

Wydarzenia towarzyszące festiwalowi:
Warsztaty żeglarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych poprowadzi doświadczony kapitan jachtowy Jacek Podgórski – na warsztaty obowiązują zapisy mailowe na adres: turystyka@przygodzice.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny. „Kolory Świata” – wystawa prac malarskich autorstwa Aleksandry Hanaj-Podgórskiej.

* Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.