Data wydarzenia: 17.09.2015 19:00 - 20.09.2015 21:00
Miejsce wydarzenia: Pałac w AntoninieSzanowni Państwo! 

        Podobnie jak w poprzednich latach, również na 34. Festiwalu "Chopin w barwach jesieni" utrzymujemy ideę artystycznej rezydencji, którą łączymy tym razem z osobą pianisty Rafała Łuszczewskiego. Wystąpi on już podczas koncertu inauguracyjnego, gdy z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza wykona, nie prezentowany jeszcze dotąd na Festiwalu, Koncert fortepianowy Aleksandra Skriabina, kompozytora pozostającego (zwłaszcza w początkowym okresie) pod silnym wpływem twórczości Fryderyka Chopina. Z kolei podczas finałowego recitalu solowego Rafała Łuszczewskiego, poza utworami Chopina usłyszymy utwory kompozytorów hiszpańskich oraz słynną Błękitną rapsodię George'a Gershwina.
        W pełniejszym programie, niż podczas ubiegłorocznego festiwalu, zaprezentuje się Włodek Pawlik - laureat legendarnej Grammy Award; zaprezentuje się w programie łączącym klasykę i jazz, a jednym z motywów będą utwory Ignacego Jana Paderewskiego (w 155. rocznicę urodzin). By dialog między klasyką i jazzem mógł być pełniejszy, obok Włodka Pawlika wystąpi pianistka Jolanta Pawlik (prywatnie jego żona) oraz utalentowany nasz młody śpiewak - baryton Hubert Zapiór. 
        Cieszymy się i to bardzo, że zaproszenie do Antonina przyjęła znakomita nasza sopranistka Iwona Sobotka, która przyjedzie z Barcelony, gdzie mieszka, z towarzyszącym jej pianistą Angelem Cabrera. 
        Podczas tego recitalu będziemy mogli poznać i podziwiać, w tak znakomitym wykonaniu, lirykę wokalną m.in. kompozytorów hiszpańskich. 
        Ema Bokuchava przejedzie do Antonina z Tbilisi, gdzie studiuje w konserwatorium. 
W roku 2014 na III Międzynarodowym Konkursie "Halina Czerny-Stefańska in memoriam" w Poznaniu została laureatką II nagrody i w ślad za tym otrzymała zaproszenie na Festiwal "Chopin w barwach jesieni". 
        Swój przyjazd do Antonina zapowiedział Mei-Ting Sun, pianista pochodzenia chińskiego, który w 2005 roku wygrał Amerykański Konkurs Chopinowski w Miami i następnie pozostawił jak najlepsze wrażenie, dochodząc do III etapu XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2010 roku. 
W programie koncertu kameralnego z udziałem trojga naszych młodych instrumentalistów: skrzypaczki Marty Kowalczyk, wiolonczelistki Magdaleny Bojanowicz i pianisty Łukasza Chrzęszczyka, (młodych, ale już utytułowanych licznymi nagrodami na konkursach) znalazło się Trio fortepianowe g-moll Chopina oraz Trio fortepianowe Ravela. Wykonanie "obowiązkowej" pozycji jaką jest Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina, tym razem powierzamy Magdalenie Bojanowicz i Łukaszowi Chrzęszczykowi. 
        Rok 2015 jest również rokiem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Niemalże w przeddzień tego Konkursu (rozpoczyna się 3 października) usłyszymy Łukasza Byrdy - Wielkopolanina, obecnie studiującego w Akademii Muzycznej w Poznaniu, który po pomyślnym przejściu eliminacji, został przyjęty do udziału w XVII Konkursie Chopinowskim. Podczas inauguracji zagra z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Chopina. 
        Tak jak zawsze, festiwale antonińskie stwarzają okazję usłyszenia wspaniałych dzieł naszego Największego Kompozytora i ich znakomitych interpretatorów: krajowych i zagranicznych, co w połączeniu z magią miejsca, również poezją, a także piękną i bogatą, bo przecież 33-letnią tradycją tego festiwalu, pozwoli nam wszystkim przeżyć niezapomniane chwile. 

                                                                 Jan Popis