2 lipca zainaugurowano działanie pierwszego żłobka samorządowego w Gminie Ostrów Wielkopolski. W uroczystości udział wzięli m.in.: Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Aneta Niestrawska, wicewojewoda Wielkopolski, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele lokalnego samorządu oraz mieszkańcy. Otwarcie połączono z Piknikiem Rodzinnym.

- Jest to dla nas bardzo ważny projekt i ważne przedsięwzięcie, dlatego tym bardziej cieszymy się z dzisiejszej inauguracji. Nie tylko zapewniamy miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi ale również tworzymy nowe miejsca pracy – w placówce zatrudnione zostały 22 osoby, w tym aż 15 opiekunów dziecięcych. – mówi Piotr Kuroszczyk, wójt gminy Ostrów Wielkopolski. – Kluczowe było dla nas zapewnianie dzieciom jak najlepszych warunków w żłobku, ale także zadbanie o oczekiwania rodziców. Dzięki środkom zewnętrznym możemy oferować usługi na najwyższym poziomie przy minimalnych opłatach za pobyt dziecka w żłobku. – dodaje.

Na budowę, wyposażenie i bieżące funkcjonowanie placówki przez 2 lata Gmina Ostrów Wielkopolski pozyskała rekordową w historii samorządu dotację w wysokości prawie 6 mln złotych. Projekt finansowany jest z dwóch źródeł – WRPO oraz resortowego programu Maluch Plus. W ramach środków europejskich wniosek znalazł się na szczycie listy rankingowej, jednocześnie z największym dofinansowaniem wśród zgłoszonych projektów. Na liście projektów rekomendowanych do dofinansowania w ramach programu Maluch Plus natomiast, projekt znalazł się na drugim miejscu pod kątem liczby otrzymanych punktów.

- Od ponad pięciu lat staramy się tworzyć dobry czas dla polskich rodzin. To między innymi program Maluch+, który dziś tu nas sprowadził. 2 mld 100 mln złotych zostało przekazanych w ciągu ostatnich 5 lat aby tworzone były nowe miejsca w żłobkach (…). Gratuluję tego przedsięwzięcia. Cieszę się, że jest w nim nasz udział, jako Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jestem przekonana, że w kolejnych edycjach, kiedy będzie można starać się z dodatkowych programów na utrzymanie placówki, gmina również skorzysta  - mówiła Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.  

W żłobku znajduje się 60 w pełni wyposażonych pomieszczeń, w tym 5 sal zabaw dla dzieci. Za budynkiem znalazł się natomiast przestrony plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią.

To także obiekt przyjazny środowisku. Nowoczesne ogrzewanie gazowe wspomagają zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne. Budynek wyposażony jest również w nowoczesną wentylację

W sumie całkowity koszt budowy obiektu wyniósł ponad 5 mln 122 tysiące złotych. Dofinansowanie zewnętrzne bardzo odciążyło gminny budżet. Projekt trwa do stycznia 2023 roku.

Patrzę z dumą na niesamowity kompleks, który nas otacza. Te pomysły często nas przerażały, czy damy radę. Tu, obok mnie stoi architekt tych wszystkich pomysłów, pan wójt Piotr Kuroszczyk. To wójt nas namawiał często do decyzji bardzo trudnych, żeby zlikwidować najmniejsze szkoły, po to, by tak pięknie wyglądały te, które w gminie pozostały. To pan wójt namówił nas do tej trudnej decyzji jaką była budowa żłobka (…). Udało się! Powstał kolejny wspaniały obiekt w Gminie Ostrów Wielkopolski – mówił przewodniczący rady Piotr Śniegowski. 

Przestronny i nowoczesny żłobek może przyjąć 77 dzieci, w wieku od 26 tygodnia życia do 3 lat, co stanowi aż 20% wszystkich dzieci w wieku do lat 3 w gminie. W zależności w jakim wieku są trafiają do różnych grup. 

- Trafiliśmy od razu do ekstraklasy. 20% dzieci z Gminy Ostrów Wielkopolski może znaleźć miejsce w żłobku. Dziękuje wszystkim, z którymi przyszło mi współpracować przy budowie tego obiektu. Powstał on z marzeń, by zrobić coś pięknego dla rodzin mieszkających w naszej gminie. I to się udało. Dziękuje pani minister za wsparcie finansowe z programu rządowego Maluch +. Dziękuje wicemarszałkowi Krzysztofowi Grabowskiemu również za bardzo duże dofinansowanie ze środków unijnych, wykonawcom, pracownikom urzędu oraz radnym, którzy po raz kolejny uwierzyli, obdarzyli mnie zaufaniem i jednogłośnie głosowali za tym aby ten przepiękny obiekt powstał – mówił podczas oficjalnego otwarcia wójt gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk

Nowoczesny i przestronny żłobek, położony w zacisznym miejscu, z dala od ulicznego zgiełku wydaje się być idealnym miejscem opieki dla najmłodszych mieszkańców gminy. Placówka w Gorzycach Wielkich powstała w sąsiedztwie istniejącego przedszkola i szkoły podstawowej. Teraz to doskonały kompleks oświatowy wraz z boiskiem sportowym i parkingami.

 - Szanowni Państwo, kierować taką placówką to prawdziwy zaszczyt ale i odpowiedzialność. Pragnę wszystkich zapewnić, że wspólnie z całym personelem poczynimy wszelkie starania, aby żłobek był placówką godną zaufania rodziców, miejscem, gdzie dziecko jest najważniejsze i czuje się bezpiecznie. Panie wójcie, panie przewodniczący na Panów ręce składam dziś podziękowania za wsparcie i otuchę podczas pierwszych dnia kierowania placówką. Trzymajcie za nas kciuki! – mówiła Monika Jurasik, dyrektor Gminnego Żłobka w Gorzycach Wielkich. 

Muzycznie gości przywitała Kapela Furmany oraz solistki z Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim: Antonina Małecka, Gabriela Nagięć i Marta Mirota. Całość poprowadziła Anna Woźnica

Oficjalne otwarcie żłobka połączono z Piknikiem Rodzinnym, który zorganizowano tuż obok żłobka. Swoje stoiska wystawili: gorzyckie KGW, gminna biblioteka, Gminny Ośrodek Kultury, Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, KGW z Wtórku, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Dzieci mogły skorzystać z bezpłatnych atrakcji: dmuchanych zamków, waty cukrowej, placu zabaw przygotowanego przez ministerstwo rodziny, atrakcji przygotowanych przez miejscowe OSP oraz wspólnych gier i zabaw. Nad całością czuwał Gminny Ośrodek Kultury w Wysocku Wielkim, na czele z dyrektorem placówki
Adamem Wasielą.