Można mówić o małej katastrofie ekologicznej w powiecie ostrowskim. Na odcinku Baryczy w gminie Odolanów można znaleźć setki śniętych ryb.

W minioną środę pracownicy Stawów Milickich SA odkryli zanieczyszczenie Baryczy. Natychmiast zamknięto dopływy wody do wszystkich obiektów stawowych spółki Stawy Milickie i rezerwatu „Stawy Milickie” oraz zawiadomiono odpowiednie służby – Wody Polskie oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Na miejscu zdarzenia inspektorzy WIOŚ zbadali podstawowe parametry wody i potwierdzili fakt zanieczyszczenia, ale prawdopodobnie nie są one pochodzenia chemicznego tylko organicznego. Następnie pobrano próbki wody, które przekazano do badań. W tej chwili pracownicy spółki Stawy Milickie SA, robią wszystko co w ich mocy, aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia naszej krainy.

Ze względu na skażenie, Zespół Zarządzania Kryzysowego zebrał się w sobotę i zaapelował o powstrzymanie się od korzystania z wody w tej rzece. 
Trwają badania jakości wody, ale ze względów ostrożnościowych ważny jest rozsądek oraz zachowanie rozwagi w trosce o zdrowie własne i swoich najbliższych.

Apel do mieszkańców: 

  • Nie łówcie ryb w rzece 
  • Przełóżcie spływy kajakowe 
  • Nie korzystajcie z wody w Baryczy 

Tak wygląda rzeka Barycz na wodowskazie w Odolanowie: Oświadczenie w tej sprawie wydał także Burmistrz Miasta i Gminy Odolanów: