Od niedawna w Ostrowie Wielkopolskim działa przydomowa tłocznia oleju, w której w procesie tłoczenia na zimno, z wielką starannością i pasją odbywa się produkcja olejów roślinnych.

Właściciele postanowili tłoczyć oleje samodzielnie, bo jak mówią: choć oferta olejów jest bardzo duża trudno znaleźć olej dobrej jakości i dobrze przechowywany. Podstawą jest ciemna butelka i lodówka.

Z olejem jest jak ze zwykłą bułką. Można kupić pszenną na spulchniaczach lub żytnią na zakwasie - tym i tym się najesz, masz wybór w jakości i finalnie zdrowiu.  Olej tłoczony jest wyłącznie z atestowanych ziaren od zaufanych dostawców. Dzięki temu znane jest pochodzenie ziarna, jest gwarancja, że spełnia wszelkie normy – jest wolne choćby od pestycydów, metali ciężkich i bakterii. Maszyna uruchamiana jest dopiero po zamówieniu klienta, olej nie leżakuje na półkach czekając na kupca. Po wytłoczeniu następuje naturalna sedymentacja i rozlanie do butelek z ciemnego szkła- mówi małżonka właściciela, z zawodu dietetyk kliniczny- Więcej informacji znajdziecie TUTAJ Tłoczenie oleju na zimno

Coraz bardziej powszechną metodą produkcji oleju jest tłoczenie na zimno. Prosty proces oraz ekologiczność tego rozwiązania przyczyniły się do jego popularności. Pozyskiwanie olejów tą metodą oparte jest na stosowaniu procesów mechanicznych, takich jak tłoczenie bez udziału wysokiej temperatury. Oczyszczanie oleju następuje poprzez proces naturalnej sedymentacji. Taki proces produkcji zapobiega zniszczeniu ważnych dla wartości odżywczej oleju substancji zawartych w surowcu. Zachowanie niskiej temperatury podczas produkcji oleju zapobiega utlenianiu tłuszczów, zmianom profilu kwasów tłuszczowych i zmniejszeniu stabilności oksydatywnej wytłoczonych olejów. Oleje tłoczone na zimno charakteryzuje delikatny zapach, typowy dla poszczególnych gatunków roślin.


Oleje roślinne - zdrowie w ciemnym szkle

Oleje roślinne dzięki zawartości związków czynnych takich jak estry, tokoferole, sterole roślinne karoteny i polifenole zaliczane są do żywności funkcjonalnej. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3, prym wiedzie tutaj olej lniany i rzepakowy, obniżają poziom cholesterolu całkowitego, oraz LDL czyli „złego”. W kilku badaniach stwierdzono możliwe działanie przeciwnowotworowe kwasów tłuszczowych omega 3 (zwłaszcza w przypadku raka piersi, okrężnicy i prostaty). Ostatnie badania sugerują też, że kwasy te spowalniają starzenie się komórek. Spożycie kwasów tłuszczowych omega 3 wpływa również na obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi oraz zmniejsza ryzyko wtórnych i pierwotnych zawałów serca.

Jaki olej wybrać?

Używanie olejów na zimno jest jedną z lepszych metod profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Hitem obecnego sezonu jest olej z czarnuszki, który fenomenalnie wspiera odporność. Sprawdzi się zarówno wśród dzieci żłobkowych, po przedszkolaki oraz dla osób dorosłych. Idealny przy alergiach i AZS. Oleje można stosować też w konkretnych jednostkach chorobowych. Olej z wiesiołka sprawdza się jako wsparcie terapii PCOS, menopauzy czy endometriozy, olej z ostropestu wspiera pracę wątroby, olej rzepakowy i lniany znakomicie normuje cholesterol, olej konopny wspiera mózg i serce.
Przy wyborze oleju zwróć uwagę aby był:

  • Tłoczony po Twoim zamówieniu – nienasycone kwasy tłuszczowe nie są trwałe. Czas wpływa na ich niekorzyść, prowadząc do utlenienia.
  • Tłoczony metodą na zimno.
  • Niefiltrowany.
  • Nierafinowany - rafinacja wydłuża trwałość, niestety kosztem wartości odżywczych.
  • Nowo powstała tłocznia w naszym mieście.

Takie właśnie są Oleje od Franciszka z Ostrowa Wielkopolskiego. Jak je kupić? 

Niestety nie dostaniemy ich w sklepach czy marketach.  

Zamówienie można odebrać osobiście w siedzibie firmy przy ulicy Zębcowskiej 39o w Ostrowie Wielkopolskim. Oczywiście można sobie także zażyczyć wysyłkę pod wskazany adres. 

Zamawiając oleje możecie także zamówić ziarna i mąki od producenta. 

Zamówienia można dokonać także poprzez stronę internetową:

www.olejeodfranciszka.pl  

Dzwoniąc na numer:

535 308 344 lub 732 322 800

Lub na Facebooku, do którego polubienia równocześnie zachęcamy- TUTAJ