Dzisiaj czyli w środę 18 października w Szkole Podstawowej nr 6 odbędzie się bezpłatne badanie wzroku. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców.

W środę i w czwartek przeprowadzone zostaną w Ostrowie bezpłatne (i bezkolejkowe) badania wzroku. W środę w godzinach 16-19 badania odbędą się w Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Staroprzygodzkiej, adresowane głównie do mieszkańców osiedla Zacisze-Zębców, choć udział w nich wziąć mogą również inni mieszkańcy Ostrowa. W czwartek z kolei w Zespole Szkół Technicznych badaniem objęci zostaną uczniowie tej szkoły.

Badania do tej pory przeprowadzone były w Zespole Szkół Budowlano Energetycznych, Zespole Szkół Transportowych oraz w Osiedlu Śródmieście. Celem akcji jest dotarcie do jak największej liczby mieszkańców Ostrowa, w związku z czym planowane są kolejne akcje na terenie innych osiedli i szkół.

Problemy ze wzrokiem posiada duży procent ostrowskiej młodzieży. Na 100 przebadanych osób ze szkół średnich ok 32% posiada problem ze wzrokiem. Problem uwidoczniony został dopiero po badaniach. 
Najczęściej osoby starsze cierpią na dalekowzroczność osoby młode na krótkowzroczność.
Ponadto Osoby starsze badają się sporadycznie lub w ogóle. Noszą okulary dobrane dawno temu co nie przekłada się na rzeczywista wadę. Z osób starszych 20% osób posiada choroby niezdiagnozowane a ok 15 % źle dobrane okulary. 
Dzisiaj jest szansa by to zmienić. 

Zasada działania autorefraktometru polega na całkowicie bezbolesnym i nieszkodliwym wpuszczeniu wiązki promieniowania podczerwonego do oka i analizie refleksów tej wiązki odbitych od jego struktur. Refleksy są przetwarzane przez procesor komputera, który generuje dane mówiące o wadzie refrakcji, jaką posiada pacjent. Badanie jest bardzo komfortowe: pomiar dla każdego oka trwa zaledwie kilka sekund, a badany musi jedynie patrzeć przez mały otwór, w którym widzi fotografię przedstawiającą jakiś oddalony przedmiot
Jednak wynik badania określa tylko i wyłącznie przybliżoną korekcję optyczną, jaką można zastosować.
Właściwy dobór korekcji optycznej opiera się przede wszystkim na badaniu subiektywnym, czyli na stosowaniu przez specjalistę określonych procedur badania refrakcji i słuchaniu odpowiedzi badanego podczas ich wykonywania. Można je nazwać „pomiarami z wewnątrz”, gdyż badany sam ocenia co i jak widzi w kolejnych krokach badania.

Pomiary dla wszystkich uczestników akcji przesiewowoego badania wzroku wykonuje optomentrysta bezpłatnie w Salonie Optycznym Insieme ul Głogowska 8A Ostrówie Wielkopolskim się przy pomocy foroptera i oprawy próbnej oraz soczewek próbnych. Prosimy tylko o rejestrację telefoniczną pod numerem 721 90 33 88
O tym, jak ważne i nieodzowne jest badanie subiektywne świadczy też fakt, że nikt lepiej niż sam badany nie jest w stanie określić, jak widzi w danej chwili.