Poznawany był od czasów starożytnych - obecnie znany jest i stosowany na całym świecie. Najczęściej kojarzy się z przyprawą, znaną i używaną w wielu krajach, popularność swą zawdzięcza również właściwościom leczniczym, znany jest także jako afrodyzjak.

W starożytnych Chinach z powodzeniem stosowany był jako ekstrakt pobudzający ukrwienie i rozszerzający naczynia krwionośne. Ten kulinarny afrodyzjak stanowi często podstawę kuchni orientalnych.

Pomocny w wielu dolegliwościach
Imbir stosowany w czasie zwiększonej zachorowalności na przeziębienia skutecznie wzmacnia oraz rozgrzewa organizm. Wypijanie herbatki z jego dodatkiem może skrócić czas choroby a także doda potrzebnej energii do walki z infekcją. Ze względu na to, że imbir działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie dodatkowo wspomoże organizm w walce z nagromadzonymi bakteriami i toksynami oraz pobudzi cały układ odpornościowy.

W przypadku dolegliwości żołądkowo- jelitowych imbir łagodzi napięcia, uczucia ciężkości i wzdęcia. Skutecznie pomaga przy mdłościach, jednocześnie pobudza wydzielanie soków żołądkowych.
Imbir wpływa na lepsze ukrwienie mózgu, zwiększa koncentrację jednocześnie poprawia zdolność zapamiętywania. Polecany zarówno osobom starszym jak i intensywnie uczącym się.

Przeciwwskazania do stosowania
Imbir nie polecany jest kobietom w ciąży i matkom karmiącym dolegliwościach także przy dolegliwościach przewodu pokarmowego (wrzody, refleks żołądkowy).

Doceniany w kuchni
Suszony imbir w postaci proszku nie odda pełnego aromatu i smaku. Świeży, utarty imbir to więcej składników odżywczych, intensywniejszy smak i zapach.
Niemniej jednak bardzo dobrze komponuje się z pieczonymi jabłkami, sałatkami owocowymi, herbatnikami.
Może być łączony z przyprawami korzennymi np. gałką muszkatołową, goździkami.
Świeży lub suszony imbir poprawi smak zarówno herbaty jak i kawy. Tak wzmocnieni możemy wyjść na spacer w poszukiwaniu wiosny oraz poznać tajemnice ptaków.

Kosmetyczny pomocnik
Imbir posiada bardzo duże zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Jest składnikiem kremów, emulsji i preparatów wyszczuplających. Przyśpiesza spalanie tłuszczu w miejscach podatnych na jego odkładanie. Szczególnie polecany i cenny dla pań modelujących swoje ciało przy pomocy dostępnych i często kosztownych preparatów kosmetycznych.

Trenuj Zdrowie Ewa Baura
www.trenujzdrowie.pl