Cholesterol obwinia się o zły wpływ na nasze zdrowie. Szczególne niebezpieczeństwo upatruje się w wysokim jego poziomie, co ma sprzyjać miażdżycy, chorobom serca i układu krążenia. Czy na pewno tak jest? I czy powinniśmy obawiać się wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Okazuje się, że coraz większa grupa naukowców, opierając się na wieloletnich badaniach, poddaje w zwątpienie to, co u większości z nas powodowało strach i obawę.

Cholesterol jest niezbędny do życia
Na temat szkodliwości cholesterolu powstało wiele mitów i nieścisłości. Wiele z nich, niestety podtrzymywanych jest lub wręcz tworzonych przez żądny zysków przemysł farmaceutyczny. Musimy wyjaśnić sobie kilka kwestii, które rzucają nieco odmienne spojrzenie na ten związek lipidowy. Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego działania organizmu, a nawet do zachowania naszego życia. Musi być obecny, aby prawidłowo funkcjonował nasz system odpornościowy, odpowiada za stan skóry, poziom hormonów, regenerację uszkodzeń w tym uszkodzeń naczyń krwionośnych, a nawet walkę z nowotworami. (Zioła na otarcia i skaleczenia skóry)

Nie ma złego i dobrego cholesterolu
W naszym organizmie występuje tylko jeden cholesterol i występuje on w jednej formie. Nie ma dwóch rodzajów cholesterolu. Natomiast jest on transportowany w naszym organizmie przez dwie różne molekuły białkowe ( lipoproteiny), a mianowicie LDL – (Low Density Lipoproteines ) z wątroby na zewnątrz i HDL ( High Density Lipoproteines ) do wątroby z pożywienia. Być może umyślnie przyzwyczajono nas do nazywania LDL złym, a HDL dobrym cholesterolem. Frakcja lipoproteinowa HDL transportuje cholesterol w głównej mierze wykorzystywany do produkcji kwasów żółciowych, natomiast frakcja LDL odpowiada za przenoszenie cholesterolu syntetyzowanego w wątrobie do miliardów komórek w całym organizmie by zapewnić im prawidłowe funkcjonowanie i wzrost. Zatem frakcja LDL jest nieodzowna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek, leczenia stanów zapalnych, produkcji hormonów sterydowych, które regulują niemal wszystkie procesy przemiany materii, a tym samym dla podtrzymania funkcji życiowych. (Najprostsza profilaktyka raka piersi)

Cholesterol nie jest przyczyną miażdżycy
Niebezpieczna blaszka miażdżycowa przytykająca światło tętnic i doprowadzająca do zawałów i udarów składa się z ponad 12 różnych substancji, ale zawiera tylko 1% cholesterolu. W blaszce tej nie znaleziono również śladu tłuszczów zwierzęcych. Przyczyn tworzenia się blaszki miażdżycowej jest wiele, ale nie należy do nich cholesterol. Jedną z najważniejszych przyczyn jest wysoki poziom homocysteiny, ale również niektóre wirusy i bakterie też obwinia się o to. Proces zaczyna się od uszkodzeń w ściance wyściełającej naczynie i powstania stanu zapalnego. Na skutek tego nasza wątroba przystępuje do wzmożonej produkcji cholesterolu, bo leczy nim stany zapalne powstałe w naczyniach. (Odchudzający ocet jabłkowy)
Zaniżone fizjologiczne poziomy cholesterolu.
Jeśli przyjmiemy, że podwyższony poziom cholesterolu we krwi jest pewnym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej, to naukowcy przyjmują, że należy się nim poważnie zająć wtedy, kiedy przekroczy 330 mg/dl rozpoczynając określoną terapię. Ale trzeba o tym pamiętać, że palenie papierosów sześciokrotnie, a wysoki poziom homocysteiny aż czterdziestokrotnie przewyższa wysoki poziom cholesterolu, jeśli chodzi o poziom ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. To przemysł farmaceutyczny całkiem dowolnie znacząco zaniża prawidłową normę zawartości cholesterolu we krwi do poziomu 200 mg/dl lub jeszcze bardziej. Tymczasem na całym świecie przyjmuje się, że średnia fizjologiczna wartość cholesterolu dla osoby dorosłej wynosi 250 mg/dl. Poziom ten waha się w zależności od obciążenia organizmu, a u 20% ludności wynosi 300 mg/dl do 350 mg/dl. Wszelki rodzaj obciążenia, czy to natury psychicznej jak stres, czy natury fizycznej takiego jak wysiłek, trening, choroba, wypadek, operacja zwiększa poziom stężenia hormonu stresu czyli kortyzolu we krwi a tym samym jego podstawowego składnika strukturalnego cholesterolu. (Trening funkcjonalny dla narciarzy)

Kontrowersyjne statyny
Obniżanie poziomu cholesterolu we krwi w sposób sztuczny może wiązać się z szeregiem zakłóceń w funkcjonowaniu organizmu łącznie z wyższą podatnością na choroby nowotworowe. Aby uzyskać całkowity obraz cholesterolu w organizmie potrzebna jest kontrola stężenia we krwi innych substancji, które z niego powstają jak np. hormonów sterydowych i wynikających z tego stanu rzeczy zmian zachodzących w gospodarce białkowej, mineralnej i witaminowej organizmu.
Wielokrotne badania wykazywały, że zbyt niski poziom cholesterolu nie tylko jest niezdrowy, ale także może okazać się zabójczy, przy czym zbyt niski oznacza wartości poniżej 200 mg/dl. Obniżanie poziomu cholesterolu powoduje ograniczenie produkcji hormonów, co pociąga za sobą spadek wydolności psychicznej i fizycznej. Statyny, którymi obniża się poziom cholesterolu są najlepiej sprzedającymi się środkami w historii medycyny. W przypadku gigantycznych zysków nie patrzy się na to, że lek ma szereg działań ubocznych. Tworzy się ogromny nacisk marketingowy na wszystkich tych którzy mają z lekiem do czynienia i dotyczy to zarówno pacjentów jak i lekarzy przepisujących lek. (Zdrowe zasady treningowe)

Artykuł napisano w oparciu o książkę autorstwa prof. dr hab. med. Waltera Hartenbach'a pt. „Mity o cholesterolu” którą wszyststkim zinteresowanym gorąco polecam.

TrenujZdrowie Jacek Baura
www.trenujzdrowie.pl