Hemoroidy to problematyczna, bardzo wstydliwa dla niektórych osób dolegliwość, wiążąca się z utrudniającym funkcjonowanie bólem i świądem. Mówi się o nich często w odniesieniu do kobiet ciężarnych, nie jest to jednak jedyna sytuacja, której towarzyszą. Na szczęście w przypadku problemów z hemoroidami można sobie skutecznie pomóc.

1. Czym są hemoroidy?

2. Profilaktyka

3. Objawy

4. Co robić w przypadku problemów z hemoroidami?

Aby skutecznie sobie poradzić z dolegliwościami, warto jednak wiedzieć, jaka jest ich dokładna przyczyna i jakie działania warto podjąć w konkretnych sytuacjach.

Czym są hemoroidy?

Guzki krwawnicze ma każdy z nas. Nazwa ta określa naczynia żylne, które znajdują się w odbycie i odpowiedzialne są za uszczelnienie jego struktury. Problem zaczyna się wówczas, kiedy dochodzi do powiększenia hemoroidów, co skutkuje dolegliwościami w postaci krwawienia, swędzenia i bólu. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Wyżej wspomnieliśmy już o ciąży, jednak na hemoroidy uskarżają się także osoby prowadzące siedzący tryb życia, cierpiące na problemy z wydalaniem, takie jak przedłużające się zaparcia lub biegunki, ale - co ciekawe - także sportowcy wyczynowi. Szacuje się, że problemy te są domeną nawet co drugiej dorosłej osoby. Problemy pogłębiają się u osób z nadwagą i spożywających zbyt mało błonnika. Często wynikają ze stosunków analnych. Są także warunkowane genetycznie.

Profilaktyka

Podobnie jak w przypadku każdej innej dolegliwości, lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku hemoroidów nie jest to jednak takie łatwe. Podstawą dobrego stanu guzków krwawniczych jest dbałość o regularność wypróżnień i właściwa, optymalnie błonnikowa dieta. Pamiętać należy o warzywach i owocach w diecie. Zaleca się unikanie długotrwałego siedzenia, intensywnego wysiłku, podnoszenia ciężarów w nieprawidłowej pozycji.

Objawy

Dominujące niepokojące objawy, które powinny skłonić nas do konsultacji lekarskiej, to ból, świąd oraz krwawienie z odbytu, najczęściej podczas wypróżniania. Są to sygnały alarmowe, uciążliwe na co dzień. Ignorowane będą dokuczać coraz bardziej, prowadząc z czasem do poważniejszych problemów. W początkowych stadiach chorobę hemoroidalną wystarczy leczyć objawowo, by zapewnić sobie ulgę. W dalszych etapach rozwoju dolegliwości hemoroidy mogą wydostawać się na zewnątrz, powodując znacznie bardziej nieprzyjemne wrażenia.

Co robić?

Na szczęście w przypadku problemów z hemoroidami na wczesnym etapie możemy działać skutecznie. Podstawowym kierunkiem działań jest zlikwidowanie dyskomfortu. Zwykle stosuje się kremy lub czopki o działaniu antybakteryjnym, ściągającym i przeciwbólowym. Są one dostępne bez recepty i przy niezbyt nasilonych dolegliwościach mogą spełnić swoją rolę. Dodatkowo, zgodnie z zaleceniem lekarskim, wprowadzić do kuracji można antybiotyki i glikokortykosteroidy. Do metod niefarmakologicznych i wspomagających terapię zaliczyć można nasiadówki z wykorzystaniem kory dębu, ciepłe kąpiele lub chłodne okłady stosowane miejscowo w razie nasilenia dolegliwości. Zalecana jest także dieta wysokobłonnikowa i odpowiednia ilość dostarczanych płynów. Pomocniczo wykorzystuje się suplementy wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych.

 

W przypadku problemów z hemoroidami pacjenci często zwlekają z rozpoczęciem leczenia z powodu wstydu. Niepotrzebnie. Na rynku dostępne są liczne środki pomocne w przypadku wystąpienia pierwszych objawów. Im bardziej pogłębione problemy, tym bardziej skomplikowane leczenie. Czasem w późnym stadium nie da się już uniknąć zabiegu. Zwłoka nie działa więc na korzyść, dlatego leczenie hemoroidów najlepiej podjąć jak najszybciej.