Niejeden człowiek nie raz zadał sobie to pytanie. Czy rzeczywiście jest tak, że tylko te duże psy są zagrożeniem? Czy może tylko ich wzrost i wielkość kłów nas po prostu odstrasza? W tym artykule poznamy kilka ras psów i ich charakterystykę. Poza tym spróbujemy odnaleźć odpowiedź na pytanie zadane w tytule. Ludzie posiadają także duże psy, czy nie boją się ich trzymać pod własnym dachem?

Duże i groźne psy. Czyli co powinniśmy o nich wiedzieć

W Polsce jak w wielu innych krajach europejskich istnieje lista najgroźniejszych psów (https://zwierzaki.pl/grozne-psy). Celem stworzenia takiej listy, było to, żeby ewentualny właściciel groźnej rasy mógł uzyskać pozwolenie na sprawowanie takiej pieczy nad czworonogiem. Dzięki przepisom psy, które zaliczane są do groźnych, trafiają do domów odpowiedzialnych i doświadczonych w pracach z psami trudnymi do wychowania. Jeśli jednak przez pomyłkę wydano pozwolenie na posiadanie groźnego psa nieodpowiednim ludziom, którzy go zaniedbują, lub zwierzak stanowi zagrożenie dla ludzi i innych zwierząt, to pozwolenie zostaje cofnięte.

Przeczytaj też: https://zwierzaki.pl/duze-psy

Do tej pory w Polsce uznano 11 ras psów za groźne, są to:

 1. amerykański pitbull terrier
 2. pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)
 3. buldog amerykański
 4. dog argentyński
 5. pies kanaryjski (Perro de Presa Canario)
 6. tosa inu
 7. rottweiler
 8. akbash dog
 9. anatolian karabash
 10. moskiewski stróżujący
 11. owczarek kaukaski.

Na każdego ww. wymienionego psa, przyszły właściciel musi uzyskać zezwolenie na jego posiadanie. Jednakże jak obejrzymy zdjęcia każdego z tych psów i poczytamy chociaż trochę informacji o nich, to możemy zauważyć, że są do siebie bardzo podobne, ale czasami widać różnice.

Czy wszystkie duże psy są groźne?

Spoglądając na powyższą listę, większość z nas znajdzie choć jedną rasę, która kiedyś spotkał na swojej drodze i wtedy zwierzak rzeczywiście zachowywał się agresywnie. Jednak czy taką samą uwagę zwrócimy na psa, który podczas spaceru będzie szedł grzecznie przy nodze? Niekoniecznie. Dlatego może powinniśmy zastanowić się, czy pies po prostu rodzi się groźny?

Jeśli wychowujemy psa od szczenięcia, to naszym obowiązkiem jest ukształtować jego charakter i nauczyć go pewnego zachowania. Pies musi czuć respekt przed nami, ale nie powinien się nas bać. W takim wypadku nie może być mowy o stosowaniu agresji. Pies podobnie jak człowiek na agresję odpowiada agresją, czyli pokazując zęby. W momencie, kiedy pies od małego będzie ofiarą agresji, to na każdy gwałtowny ruch ręką będzie działał impulsywnie i atakował. Dlatego w wychowaniu psa, szczególnie takiego, który jak urośnie, będzie duży, bardzo ważna jest cierpliwość i konsekwencja. Gdy będziemy psiakowi pobłażać pewne zachowania, to nie będzie nas szanował, a raczej traktował jak kolegę do zabaw.

Dlaczego tylko duże psy są mianowane groźnymi?

Niejeden z nas spotkał na swojej drodze psa, który, choć niewielki to z niemałą agresją. Jednak nie są zaliczane do grup groźnych dlaczego? Całkiem możliwe, że jest to spowodowane tym, że taki mały pies, nawet jeśli kogoś ugryzie, to nie wyrządzi wielkiej szkody. Podczas ugryzienia przez maltańczyka czy yorka nie wykrwawimy się, a jeśli będziemy mieli długie spodnie czy rękawy to całkiem możliwe, że nawet tego nie poczujemy. Natomiast, gdy zaatakuje nas pies z listy tych groźnych, to możemy liczyć się, z tym że dobrze będzie jak, skończy się to na pogotowiu. Wszystkie te rasy potrafią nawet zabić człowieka.

Skoro o zabijaniu mowa to dlaczego do groźnych ras nie zalicza się ras psów myśliwskich (https://zwierzaki.pl/rasy-psow-mysliwskich)? Chociażby dlatego, że one są szkolone pod względem pogoni za dziką zwierzyną, a nie człowiekiem. Pies myśliwski ma tyle zadań podczas polowań, że jest wymęczony psychicznie tak mocno, że nie w głowie mu atakowanie ludzi. Te psy są uczone tropienia i łowienia, ale nie zabijania zwierząt. Jednak z psami myśliwskimi trzeba bardzo pracować. Przykładowo niemiecki terier myśliwski jest bardzo wymagającym psem, który lubi dominować i bardzo często nie akceptuje innych psów, ale za to lubi ludzi.

Przeczytaj: http://www.klubteriera.pl/niemiecki-terier-mysliwski/

Groźne psy, czy mamy się czego bać?

Bardzo dobrze, że prawo reguluje też kwestie zwierząt. Lista psów groźnych nie wzięła się znikąd. Dzięki temu, że ten spis istnieje, wielu ludzi bardziej przemyśli kwestię posiadania groźnej rasy. Poza tym dzięki ograniczeniu w postaci pozwolenia daje gwarancję, że pies będzie odpowiednio traktowany i nieszkolony właśnie pod kątem agresji, np. do nielegalnych walk. Jednak musimy pamiętać, że nie każdy pies duży musi być groźny. Wszystko zależy od nas, jako właścicieli. Musimy poświęcać czas zwierzakowi, uczyć go od małego odpowiedniego zachowania, dawać mu miłość, poczucie bezpieczeństwa, akceptację i brak agresji.