Pieprz metystynowy (Piper methysticum) znany też jako Kava kava to roślina z rodziny pieprzowatych. Jest to najpopularniejsza używka na wyspach zachodniego Pacyfiku. Choć w zasadzie kava kava ma lekkie działanie psychoaktywne, to nie stwierdzono, by można się od niej uzależnić. Jednak, ponieważ tam, skąd pochodzi nie produkuje się alkoholu kava kava jest tam bardzo popularna. W Polsce przez lata znajdowała się na liście zakazanych środków psychoaktywnych. Zmieniono to dopiero pod koniec ubiegłego roku.

Niektórzy do uspokojenia potrzebują filiżanki melisy, inni mocniejszego trunku, podczas gdy istnieje roślina, która może zdziałać więcej niż alkohol. Jest to pieprz metystynowy, znany też jako kava kava. W niektórych środowiskach ma wielu zwolenników, ale ma też przeciwników ze względu na jej właściwości uboczne.

Kavę kavę wykorzystywano już ponad 3000 lat temu przez ludy żyjące na wyspach Pacyfiku, gdzie doceniano jej właściwości relaksujące. Była też używana podczas różnych obrzędów religijnych i ceremonii.

Za jej unikalne właściwości odpowiadają tzw. kawalaktony i inne składniki, które można znaleźć w jej gęstych i grubych korzeniach. Oddziałują one na nasz układ limbiczny czyli grupę połączonych głębokich struktur mózgu, jednakową u wszystkich ssaków, która wpływa na emocje, zachowania i różne funkcje autonomiczne  wywołując uczucie szczęścia, beztroski i zadowolenia. Nie powoduje otępienia, agresji ani kaca.

Te właściwości kavy kavy zainteresowały producentów różnych suplementów i zostały wykorzystane w masowej produkcji. Jest dostępna w postaci tabletek, nalewek, miękkiego żelu, płynu, kapsułek lub proszku, który jest najpopularniejszy.

Jednak  pieprz metystynowy, nie jest używany tylko dla relaksu i przyjemności. Służy także do leczenie objawów związanych ze stanami nerwowości, lęków, stresów, bólów czy zawrotów głowy. Udowodniono, że kava kava znacznie łagodzi te stany już po pierwszym tygodniu leczenia. Pomaga również na kołatanie serca związane z atakami paniki. Łagodzi stany depresyjne,  a wyniki niektórych badań sugerują, że kava kava może być równie skuteczna co pewne leki antydepresyjne i przeciwlękowe, a na dodatek nie przynosi efektów ubocznych.

Kava kava ogranicza dolegliwości bólowe, głównie związane ze skurczami mięśni, gdyż posiada właściwości zwiotczające.  Nie do pogardzenia jest jej działanie relaksacyjne, które może być wykorzystane w walce z różnymi nałogami, a zastosowana przed snem poprawia jego jakość i zmniejsza czas potrzebny do zaśnięcia.

Zresztą, ma ona dobroczynny wpływ na wiele innych dolegliwości. A jednak przez wiele lat była w Polsce zakazana.  Głównie dlatego, bo wiele dowodów naukowych potwierdzało, że przyjmowanie bardzo dużych dawek pieprzu metystynowego może powodować zaburzenia widzenia, duszność, trudności z chodzeniem, dezorientację, przekrwienie oczu czy zatrucia, a nawet może doprowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby. A to oznacza utratę apetytu, zwiększone zmęczenie, nudności, zażółcenie oczu, ciemnienie moczu, ból w prawej, górnej części brzucha, a także niestrawność i poranne zmęczenie. Jednak, jeśli nie będziemy przesadzać z kava kava, możemy się dzięki niej znakomicie zrelaksować.