Dzisiaj Sylwester i trudno wyobrazić sobie ten dzień bez toastu. Dodatkowo, aby zabawa była szampańska przyda się troszeczkę rozluźnienia. Od dawna wiadomo, że najlepiej rozluźnia alkohol. Naukowcy stwierdzili, że niewielkie ilości tego specyfiku nie tylko rozluźniają system nerwowy, ale również dobrze wpływają na układ krążenia i serce. Mózg wytwarza hormon szczęścia, rozluźniają się mięśnie, obniża się poziom uwagi i reakcji, cały układ nerwowy ulega rozluźnieniu a człowiek odstresowuje się.

Co to znaczy niewielkie ilości? Jeśli chodzi o mocne trunki w przypadku kobiet to 25 ml, mężczyźni mogą sobie pozwolić na 50 ml na dobę. Natomiast wina można wypić od 100 do 150 ml na dobę. Oczywiście wszyscy wiemy, że alkohol to trucizna jeśli się z nim nieodpowiednio obchodzimy i może prowadzić do alkoholizmu, który jest chorobą. Ale już ojciec medycyny Hipokrates kilka tysiecy lat temu zauważył, że „ Trucizna może być lekarstwem-wszystko zależy od dawki” Natomiast zdaniem sławnego Louisa Pasteura „ wino pełnoprawnie może być uważane za najzdrowszy napój, jeśli używane jest z umiarem” Starożytni greccy filozofowie powtarzali swoim uczniom: „Moc bogów ledwie równa się pożyteczności wina". A stara mądrość wschodnia głosiła: „Pić mogą wszyscy, należy tylko wiedzieć gdzie, kiedy, za co i ile". Zresztą z alkoholem my ludzie mieliśmy do czynienia od najdawniejszych czasów i jakoś nie przyczynił się on do wyginięcia rasy ludzkiej. (Niebezpieczne zakwaszenie organizmu)

Jeśli jednak tak by się zdarzyło, że niewiele przekroczycie dopuszczalną dla was dawkę i na drugi dzień poczujecie „syndrom dnia poprzedniego” to na wszelki wypadek podaję wypróbowany sposób na kaca wprost ze wschodu. (Hartowanie organizmu)

Herbata z mlekiem

1 łyżeczkę zielonej lub czarnej herbaty zalać 100 ml wrzątku, wsypać 4 łyżeczki cukru i dodać 2 łyżki stołowe mleka lub dwie łyżeczki śmietanki. Pić małymi łyczkami, gorący napar. Za dwie godziny można powtórzyć te działania. (Zdrowie z białej herbaty)

Witamina C

Witamina ta jest silnym antyoksydantem i dlatego może pomóc przy różnych zatruciach nie tylko alkoholowym. Najlepiej dostarczyć ją z pokarmami, ale w sytuacjach nagłych można wspomóc się jej syntetyczną formą. (Cytryna naturalna witamina)

TrenujZdrowie Jacek Baura

www.trenujzdrowie.pl