W tym roku lato nie odpuszcza, wysokie temperatury i brak opadów negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Nie jest tajemnicą, że betonowa zabudowa podwyższa temperaturę i nie daje schronienia przed palącym słońcem. Z grafiką, która jest poniżej zapewne większość czytelników zdążyła się zapoznać, ale postanowiliśmy sprawdzić jak sprawa wygląda w różnych częściach Ostrowa.Na parkingu na ulicy Staszica udało nam się zarejestrować najwyższą temperaturę 51.2 C. Parking otoczony jest betonową zabudową. Wiele zaparkowanych samochodów i brak drzew bezpośrednio przekłada się na miano zasłużonej patelni. Na szczęście parę metrów dalej przy drodze posadzonych jest parę drzew i temperatura pod ich schronieniem waha się w okolicach 30 stopni. Jeszcze w niedalekiej przeszłości na tej alejce było więcej drzew, ale zostały wycięte. 

Podobnie sytuacja wygląda na parkingu przy ostrowskim ZUS-ie, gdzie temperatura nie daje wytchnienia, ale na szczęście ukojenie od palącego słońca można znaleźć w pobliskim parku. 
Znacznie lepiej wygląda sytuacja na ostrowskim rynku, który w ostatnim czasie co prawda wygląda również jak darmowy parking, ale mamy więcej cienia. Mamy drzewa i ogródki piwne przygotowane przez ostrowskich przedsiębiorców. W dodatku miasto udostępniło mieszkańcom miejsce, gdzie mogą się schłodzić pod wodną mgiełka.  W galerii znajdziecie pomiary również z innych lokalizacji. Wnioski z obserwacji są dość logiczne, ale nie wszyscy o tym pamiętają. Musimy sadzić więcej drzew i bronić te które już od lat rosną w naszym mieście w przestrzeni publicznej. Drzewa pomagają nam nie tylko ze smogiem, ale również z wysokimi temperaturami. Sadząc je w pobliżu budynków możemy też znacznie oszczędzić na klimatyzacji, nie wspominając już o lepszym samopoczuciu.