W powszechnej opinii lekarze zarabiają znakomicie, ale za granicą mogą liczyć na znacznie lepsze uposażenie. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł postanowił dowiedzieć się, jak to jest naprawdę i zlecił wykonanie analizy zarobków polskich lekarzy.

Analizie poddano nie tylko zarobki lekarzy w publicznych przychodniach i szpitalach, ale także w prywatnych placówkach. Zbadano również, lekarze, jakich specjalizacji zarabiają najwięcej. Okazało się, co zresztą było do przewidzenia, że najwięcej zarabiają lekarze zatrudnieni na prywatnych kontraktach w placówkach niepublicznych. Tam kardiolog inwazyjny, który stawia się na wezwanie do konkretnego przypadku, może liczyć na blisko 950 zł za godzinę pracy. Jego odpowiednik w publicznej klinice zarobi za tę samą pracę niespełna 350 zł, a gdy jest zatrudniony w szpitalu wojewódzkim nieco więcej niż 200 zł.

Zarobek pediatry na oddziale szpitalnym może wynosić ok. 60 zł za godzinę. Podobne stawki obowiązują dla ginekologów-położników oraz internistów zatrudnionych w szpitalach. Lekarz, który pracuje  na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zarabia ok. 65 zł za godzinę, kardiolog oddziałowy i neonatolog ok. 69-70 zł, anestezjolog 74 zł, a chirurg ogólny ok. 80 zł. Ortopeda zatrudniony w szpitalu zarobi ok. 130 zł za godzinę, a kardiolog w pracowni elektrofizjologii ok. 252 zł. Przedstawione tu stawki są średnią z zebranych danych i dotyczą jednej godziny pracy.

Zbadano też zarobki pielęgniarek. Na szpitalnych oddziałach internistycznych, chirurgii ogólnej i położnictwa zarabiają one niespełna 25 zł za godzinę, na SOR ok. 28 zł, a na intensywnej terapii ok. 31 zł. Najwięcej, bo prawie 35 zł zarabiają pielęgniarki na kardiologii w pracowni homodynamiki.