Wizyta u stomatologa obowiązkowa. Wszystkie ostrowskie pięciolatki będą przebadane przez dentystę a ich rodzice na specjalnych szkoleniach dowiedzą się jak dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech. Miasto od 2016 roku realizuje program polityki stomatologicznej u dzieci pięcioletnich. I u ponad 60% ze wszystkich biorących udział w akcji lekarze stwierdzają próchnicę. Znacznie mniej ma wady zgryzu.

W tym roku z dentystą – często pierwszy raz w życiu – spotkają się dzieci urodzone w 2014. Program podzielony jest na dwie części. Pierwsza obejmuje szkolenie rodziców lub opiekunów prawnych w zakresie profilaktyki próchnicy zębów dzieci a druga wizytę pięciolatków w gabinetach stomatologicznych. - Poprzednie edycje tego Programu potwierdzają, że istnieje konieczność prowadzenia tego typu programów. Z ogółu przebadanych w roku 2018 dzieci ok. 63 % ma stwierdzoną próchnicę, a w 18 % przypadków zlecono konsultację ortodontyczną ze względu na wady zgryzu – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostrowskie statystyki nie odbiegają od krajowych. A te od lat są zatrważające. Już 64,30% dzieci 3-letnich ma próchnicę zębów mlecznych i średnio 4 z 20 zębów mlecznych zainfekowanych jest próchnicą. W wieku 6 lat częstość występowania próchnicy wynosi 76,11% u dzieci z uzębieniem mieszanym przy prawie pięciu zębach mlecznych próchnicowych. – Wprowadzając program profilaktyki stomatologicznej, z którego bezpłatnie mogą korzystać mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego władze miasta chcą obniżyć poziom występowania próchnicy zębów u dzieci pięcioletnich – wyjaśnia wprowadzenie programu Artur Kołaciński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. – I zwiększyć świadomość rodziców i opiekunów dotyczącą regularnego dbania o zęby dzieci.  

W tym roku realizatorem programu polityki zdrowotnej „Żeby piękny uśmiech mieć trzeba tylko chcieć” jest „NZOZ ART DENT” Halina Marczewska z siedzibą przy ul. Kolejowej 35/2 w Ostrowie Wielkopolskim. Osoby zainteresowane skorzystaniem z wizyty u dentysty i szkoleniem  mogą zgłaszać się do przedszkoli, do których uczęszczają ich dzieci.


źródło faktykaliskie