Półwiecze istnienia obchodził Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Jubileuszowe spotkanie odbyło się w ostrowskiej synagodze 9 czerwca 2018 roku.

Historię tego bardzo dobrze ocenianego przez pacjentów oddziału przedstawił obecny kierownik oddziału dr n. med. Mirosław Falis. Oprócz dat i faktów nie zabrakło w niej anegdot z życia tej szpitalnej komórki.

A zaczęło się od słów: - „Niech Pan weźmie ode mnie te kości, bo mi stoją ością w gardle’’ wypowiedzianych przez ówczesnego dyrektora szpitala Jerzego Bruskiego. I chociaż forma i słowa były humorystyczne, to w ten sposób rozpoczęła się już na poważnie historia ostrowskiej ortopedii. Utworzony w 1968 roku oddział liczył 30 łóżek, 7 pielęgniarek, ordynator i dwóch asystentów Stanisław Wierzba i Lech Jankowski, pierwszą pielęgniarką oddziałową została Helena Jankowiak. Rocznie hospitalizowano ok. 300 pacjentów i wykonywano 120 zabiegów. Kolejnymi szefami oddziału byli Stanisław Tambor i Józef Wcisłek, a obecnie zespołem kieruje Mirosław Falis.

Nowym etapem w stosowanych procedurach obecnie procedurach jest współpraca z Calcanail.  -,,Nigdy nie myśleliśmy, żeby zając się szczególnie piętą, ale przypadek sprawił, ze udało się nam spotkać chirurga w Francji, który nauczył nas tej metody leczenia z wykorzystaniem gwoździa śródszpikowego. Teram my możemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniami na różnych kongresach i konferencjach’’ – powiedział M. Falis.

Obchody zgromadziły wiele autorytetów z tej dziedziny. Byli wśród nich: prof. dra Jarosław Czubak szef Europejskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Ortopedii i Traumatologii. Prof. Leszek Romanowski członek Zarządu Europejskiego towarzystwa Ortopedycznego, specjalista wojewódzki w zakresie ortopedii. Andrzej Nowakowski chodząca encyklopedia historii ortopedii, wykładowca akademicki, red. najstarszego czasopisma ortopedycznego. Za wspieranie ostrowskiej ortopedii otrzymali specjalne podziękowania.

„Pozostaje nam pięknie podziękować za te 50 lat funkcjonowania ostrowskiej ortopedii, która nie jest taką mała powiatową ortopedią tylko naprawdę kuźnią kadr – mówiła Marlena Maląg Wicewojewoda Wielkopolski.

Szczególne podziękowania przekazały władze Powiatu Ostrowskiego. -,,Udziałem całego zespołu jest fakt, że o ostrowskiej ortopedii mówi się bardzo dobrze. I ni em mówię tego tylko jako starosta, któremu szpital podlega i który wybiera tylko dobre wiadomości. Jesteście solidni i uczciwi oraz trwacie w tym pięknym medycznym powołaniu’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski. Wraz z członkami Zarządu Powiatu Aleksandrą Kierstein i Markiem Ewiakiem przekazali symboliczny czek na 100 tys. zł na zakup sprzętu dla oddziału. W imieniu całego personelu medycznego bukiet 50 róż otrzymała oddziałowa Wiesława Ampuła.  
Okolicznościowe statuetki przyznały także władze szpitala. Wśród nagrodzonych znalazły się pielęgniarki i lekarze, byli szefowie oddziału, którzy przez ostatnie pół wieku związani byli z oddziałem. Szczególnymi brawami nagrodzono pierwsza pielęgniarkę oddziałową Helenę Jankowiak.
Specjalnymi wyróżnieniami Stanisława Tambora i Józefa Wcisłka uhonorował Wiesław Wawrzyniak z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Życzenia i gratulacje w imieniu władz Ostrowa przekazała Ewa Matecka Zastępca Prezydenta Miasta.
Były także życzenia od ośrodków ortopedii z całej Wielkopolski, a wśród upominków znalazł się jeden szczególny… piła, podarowana przez ortopedów z pilskiej kliniki.

zdjecie