Gdy tylko Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, było już jasne, że coraz większa ilość rodaków zdecyduje się na rozpoczęcie pracy poza granicami państwa. Jest to naturalnie związane z kilkoma czynnikami jak możliwością zarobienia dużych pieniędzy, polepszeniem umiejętności operowania w obcym języku i poznaniem innej kultury. Wszystkie one są bezpośrednio związane z profesją opiekunki osób starszych, co niestety doprowadziło do wykrystalizowania się wielu, jeśli nie kłamstw, to półprawd. W niniejszym artykule przedstawimy kilka z nich.

Praca jest banalnie łatwa/nieznośnie męcząca

W Internecie jest istne zatrzęsienie komentarzy i opinii przedstawiających pracę opiekunki w charakterze tej prostej i niewymagającej, zdolnej do wykonania przez właściwie każdą osobę. Przecież mowa tylko o opiekowaniu się domem i seniorem, prawda? Nic bardziej mylnego. Z kolei istnieją też głosy demonizujące ten zawód, określającego go mianem przekombinowanego i, co więcej, fałszywego pod względem obiecanych wysokich zarobków.

Jak zatem sytuacja deklaruje się w rzeczywistości? Obydwa poglądy są prawdziwe, ale tylko połowicznie. Tak, opiekunki zdecydowanie nie mają lekko, ale trudno jest mówić o wycieńczającej harówce. To, jak faktycznie będzie wyglądać wypełnianie obowiązków, jest zależne od trzech czynników:

  • zdolności potencjalnej opiekunki,
  • wymagań stawianych przez podmiot zatrudniający,
  • samej osoby starszej (jej charakteru, preferencji itd.).

Najrozsądniej przekonać się o tym samej, ponieważ, jak widać, ile ludzi, tyle opinii.

Bez wykształcenia nie ma mowy o zatrudnieniu

Nie wszyscy będą wymagać posiadania dyplomu ukończenia konkretnego kierunku. To samo tyczy się fakultetów czy kursów. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt zatrudniania opiekunek do osób znajdujących się w różnym stanie psychicznym oraz fizycznym. Niektórym z nich będzie zależeć na utrzymaniu domowego porządku i pomocy w rutynowych czynnościach. Wówczas nie ma żadnego uzasadnienia, aby pracodawca potrzebował od potencjalnej pracowniczki konkretnych referencji. Chyba że ten będzie w stanie uniemożliwiającym własnoręczne spożywanie posiłków i korzystanie z łazienki.

Podsumowanie

Widać zatem, że nie wszystkie internetowe opinie opisujące pracę opiekunki do osób starszych pokrywają się z prawdą. Co ciekawe, również się z nią nie mijają. Lepiej w tej kwestii jest jednak zwrócić się o pomoc do firmy zajmującej się pośrednictwem chętnych do tej pracy kandydatek.

Więcej na privatecare24.pl