Wszystkie informacje o naszym stanie zdrowia, uczuleniach, odbytym leczeniu czy wyniki badań sprawdzimy na tablecie czy w telefonie w sieci. Wszelkie dane będą dostępne dla lekarzy, niezależnie od tego do jakiego szpitala trafimy i w jakim zakątku Polski się znajdziemy. To nie science fiction, a perspektywa najbliższych dwóch lat.

23 sierpnia w kaliskim szpitalu zostały podpisanie umowy partnerstwa, dzięki czemu zafunkcjonuje system, za pomocą którego udostępnione zostaną pacjentom dwie usługi: e-rejestracji i e-dokumentacji. Porozumienie podpisali przedstawiciele władz z Pleszewa, Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrzeszowa oraz Kępna.

- Dla wszystkich szpitali powiatowych, miejskich czy wojewódzkich oznacza to, że będziemy mogli elektronicznie połączyć się z każdym szpitalem, pobrać swoją dokumentację medyczną, uzyskać informacje o swoim stanie zdrowia, ale przede wszystkim będzie to narzędzie dla lekarzy. Na przykład w czasie wypadku może być konieczna natychmiastowa informacja o pacjencie, o tym czy jest uczulony, czy jakie leki bierze – mówi Maciej Sytek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - 93 mln zł trafią do wielkopolskich szpitali w postaci sprzętu i oprogramowania. Wtedy naprawdę wejdziemy w XXI wiek – zaznacza.

Projekt zostanie zrealizowany do czerwca 2019 roku. Powstanie specjalna platforma e-zdrowie, dzięki której pacjent będzie mógł zalogować się i uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej ze swojego szpitala. Do systemu włączone zostaną informacje od lekarzy rodzinnych, prywatnej służby zdrowia czy kliniki.

- Za zgodą pacjenta możemy uzyskać wgląd do dokumentacji medycznej, sprawdzić gdzie był leczony, z jakiego powodu znalazł się w tej chwili u nas i jak powinniśmy kontynuować jego leczenie. Możliwe jest to na każdym szczeblu, zarówno w szpitalu wojewódzkim, miejskim jak i powiatowym – tłumaczy Wojciech Grzelak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. - Nie będzie trzeba na przykład powtarzać wyników badań, które były wykonane tydzień lub 2 tygodnie temu. Mamy przegląd pacjentów, gdzie byli leczeni, czy migrują z naszego szpitala i czy chcą się u nas leczyć – dodaje.

Kaliski szpital leczy rocznie ponad 38 tys. pacjentów. Ponad 60 tys. korzysta z poradni przyszpitalnych. Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i pomocy wieczorowej i świątecznej trafia kolejne 60 tys. zł. Obsługa pacjentów ma stać się szybsza i łatwiejsza za sprawą tabletów, w które zostaną wyposażeni lekarze. - W tej chwili trwa przekopiowywanie danych do nowych serwerów oraz szkolenie personelu. Trzeba przygotować pracowników, aby tę dokumentacje medyczną mogli obsługiwać – mówi Wojciech Grzelak. - Mamy pilotażowo 6 tabletów medycznych. Każdy oddział będzie miał przynajmniej dwa tablety – jeden pielęgniarka oddziałowa a drugi lekarz ordynator – dodaje. Koszt takiego urządzenia to blisko 3 tys. zł.

Całkowity koszt projektu to ok. 94 mln zł, w tym blisko 80 mln zł dofinansowania pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.

źródło: www.calisia.pl