Być może sposób na zdrowie i długowieczność jest prostszy niż nam się wydaje. Może wystarczy przyjrzeć się społeczeństwom, w których największa ilość ludzi dożywa, w pełnej sprawności, sędziwego wieku. Naukowcy coraz częściej zgadzają się, co do tego, że kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i witalności przez długie lata, odgrywa dieta. Zasiądźmy na chwilę przy stole z ludźmi, w różnych miejscach na świecie, których łączy jedno-żyją dłużej i zdrowiej niż inni.


Kostaryka
Mieszkańcy półwyspu Nicoya leżącego w północno-zachodniej Kostaryce cztery razy częściej niż pozostali Amerykanie dożywają 90 lat, a wielu z nich żyje znacznie dłużej. Jednym z powodów może być regionalne danie o nazwie gallo pinto, którego głównymi składnikami są: czarna fasola, ciemny ryż, cebula, czosnek, czerwona papryka i to wszystko przyprawione oliwą z oliwek, kolendrą i sosem o nazwie „Lizano salsa” Takie danie często podaje się na śniadanie, a mieszkańcy półwyspu wierzą, że daje ono siłę na cały dzień. Niekiedy ziarna fasoli stanowią również główny składnik pozostałych posiłków w ciągu dnia. (Najlepsze roślinne źródła białka)

Nowa Szkocja
Niektóre z malowniczych wiosek kanadyjskiego półwyspu o nazwie Nowa Szkocja leżącego nad Atlantykiem są zamieszkiwane przez ludzi o najwyższym odsetku stulatków. Jednym z powodów może być spożywanie przez tubylców dużej ilości dzikich jagód. Jagody te produkowane są w milionach ton na półwyspie i stanowią główny towar eksportowy. Jagody te są bogate w polifenole, których w wystarczających ilościach mają również nasze polskie owoce jagodowe. Jagody poprzez zawarte w nich substancje poprawiają i odmładzają wygląd skóry. (Pozbądź się wolnych rodników dzięki aronii)

Francja
Wszyscy wiedzą, że napojem królującym w tym kraju jest wino. Właśnie w tym napoju upatruje się wytłumaczenia „francuskiego paradoksu” i tego, że Francuzi należą do najdłużej żyjących nacji w Europie Zachodniej. W tym kraju odnotowuje się również niską zapadalność na choroby serca, pomimo spożywania dużej ilości tłustych serów i innych pokarmów odpowiedzialnych za zatykanie tętnic. Magia wina wydaje się pochodzić z kilku składników: etanolu, który jeśli spożywamy go w niewielkich ilościach zwiększa poziom zdrowego cholesterolu HDL, resweratrolu, którego właściwości odmładzające zostały wielokrotnie potwierdzone laboratoryjnie na zwierzętach, a także polifenoli posiadających silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu chronią komórki organizmu. (Winogrona dla zdrowia i urody)

Grecja
Na niektórych wyspach greckich jedna trzecia mieszkańców już obchodziła swoje 90-te urodziny. Sekret ich długowieczności tkwi prawdopodobnie w słynnej diecie śródziemnomorskiej. Przebadano 23 349greckich kobiet i mężczyzn i okazało się, że najdłużej żyli ci, którzy jedli dużo owoców, warzyw, ziaren i oliwy z oliwek. Równie dobrze wypadli zjadacze ryb, owoców morza, produktów pełnoziarnistych i produktów mlecznych. Najgorzej z całej badanej grupy wypadły osoby, u których na talerzach często można było znaleźć czerwone mięso. (Wypadają włosy – Zmień dietę)

Japonia
Na jednej z japońskich wysp Okinawie żyje największy odsetek stulatków na świecie. Okinawańczycy są znani ze swojego zamiłowania do aktywności fizycznej, a wyspa ta jest ojczyzną karate. Jedną z potraw chętnie zjadaną przez mieszkańców jest tofu, łagodny w smaku, sojowy twaróg. Zawiera on podobnie jak soja, z której jest przygotowywany, saponiny i izoflawony, którym przypisuje się bardzo dobry wpływ na nasz organizm. (Nie popełniaj tych błędów treningowych)


TrenujZdrowie Jacek Baura
www.trenujzdrowie.pl