Poza charakterystycznym smakiem i wieloma możliwościami kulinarnymi posiada zastosowanie w profilaktyce zdrowia i wykazuje działanie: przeciwnowotworowe, oczyszczające, odtruwające, a to tylko kilka powodów dla których w diecie należy uwzględnić ogórki. To podstawowe warzywo znajduje zastosowanie w wielu kuracjach i dietach, wykorzystywany także z powodzeniem w przemyśle kosmetycznym.

Energia i składniki odżywcze
Utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia organizmu, dzięki temu zapobiega odwodnieniu co jest szczególnie ważne podczas panujących wysokich temperatur. Ponadto ogórek działa odkwaszająco na żołądek. Zakwaszenie przyczyną wielu chorób Zawiera witaminy A, C, B1,B2, B3, B6, K oraz kwas foliowy, potas, fosfor, wapń, magnez i inne. Sok ze świeżego ogórka ułatwia usuwanie szkodliwego dla organizmu kwasu moczowego.

W diecie lekkostrawnej
Duża zawartość wody i niska kaloryczność (100 g ogórka to 12 kcal) czynią ogórki idealnymi w dietach odchudzających oraz dla tych stale dbających o figurę. Zawartość błonnika wspomaga proces prawidłowego trawienia zapobiegając zaparciom. Zdrowy ocet jabłkowy - jak go zrobić?

Środek kosmetyczny
Świeży sok z ogórka działa oczyszczająco na skórę. W warunkach domowych można przygotować z niego tonik do przemywania twarzy. Natomiast maseczka ze świeżego ogórka łagodzi podrażnienia skóry, nawilża, rozjaśnia i odświeża cerę.
Plasterki ogórka przynoszą ulgę w przypadku lekkich oparzeń słonecznych. Należy na zmienione miejscowo zaczerwienione miejsce nakładać (uprzednio schłodzonego w lodówce i pokrojonego w plastry) świeżego ogórka. Oparzenia słoneczne - jak sobie pomóc?
Ponadto okłady z ogórka łagodzą opuchliznę powiek oczu i działają przeciwzapalnie.

Trenuj Zdrowie Ewa Baura
www.trenujzdrowie.pl