Użytkownicy programu lojalnościowego VITAY oraz aplikacji Yanosik przekazali za pośrednictwem Fundacji „ORLEN - DAR SERCA” specjalistyczny sprzęt medyczny o wartości 70 tysięcy złotych służący rehabilitacji dzieci w ostrowskim szpitalu.

Symboliczne przekazanie sprzętu odbyło się 4 grudnia 2018 r. z udział władz Fundacji „ORLEN - DAR SERCA”. Wsparcie było możliwe dzięki rozpoczętej w marcu 2015 wspólnej akcji twórców aplikacji VITAY i YANOSIK, w ramach której każdy z kierowców może zbierać punkty VITAY za zakupy na stacjach ORLEN oraz za zgłoszenie w aplikacji Yanosik zdarzenia na drodze, a następnie przekazać je na wybrany cel charytatywny. Docelowo punkty są zamieniane na złotówki.

-‘’Wiemy, że w dzisiejszych czasach nawet najbardziej niezwykły i doświadczony personel nie zawsze wystarczy i dlatego cieszymy się, że jako Fundacja, że możemy wspierać tych najbardziej bezbronnych pacjentów’’ – powiedziała Katarzyna Różycka prezes Fundacji.

Przekazany sprzęt trafił m.in. na Oddział Neonatologiczny ostrowskiego szpitala. Znalazły się wśród nich m.in. urządzenia do wspomagania oddychania, oksymetr mózgowo somatyczny, pozwalający na wczesne wykrywanie anomalii centralnego układu nerwowego oraz specjalistyczne monitory do pomiarów na podczerwień.

-‘’Jeżeli umiejscowimy taki sprzęt na główce dziecka, to wiemy, jakie jest utlenowanie mózgu. Po założenia na brzuszek wiemy, jakie jest utlenowanie jelit. To bardzo ważne, bo schorzeniem, które w największym procencie bywa przyczyną śmierci wcześniaków jest martwicze zapalenie jelit. Za pomocą monitora kilkadziesiąt godzin przed możemy już wiedzieć, że dzieje się coś niepokojącego i wkraczać wcześniej z leczeniem’’ – powiedział dr Katarzyna Bierła kierownik ostrowskiej neonatologii.

zdjecie

Ostrowski szpital to drugi w województwie wielkopolskim ośrodek zajmujący się leczeniem noworodków z najcięższymi chorobami oraz wcześniaków o skrajnie małej masie ciała.

YANISOK skupia największą wspólnotę kierowców. Każde potwierdzone zgłoszenie niebezieczńetwa na drodze jest nagradzana przyznaniem punktów, które następnie są zamieniane na złotówki. Fundacja realizuje cel wskazany przez kierowców.

To już druga darowizna przekazana na rzecz szpitala w Ostrowie Wielkopolskim przez Fundację „ORLEN – DAR SERCA”. W maju 2017 placówka otrzymała respirator transportowy do karetki przewożącej noworodki o wartości 30 tysięcy złotych.