Nie ma chyba osoby, która nie troszczyłaby się o swoje włosy. Myjemy je najlepszymi szamponami, czeszemy szczotkami o różnych kształtach i powierzchniach, nakładamy odżywki i farby, robimy sobie najwymyślniejsze fryzury. Wszystko po to by wyglądały one jak najlepiej.

Było tak już od najdawniejszych czasów, bo archeolodzy od czasu do czasu odnajdują spinki do włosów, grzebyki z kości itp. nawet z okresu paleolitycznego. Jednak okazuje się, że najważniejsze dla naszych włosów mogą nie być pielęgnacyjne zabiegi, aleto co im dostarczamy z wnętrza naszego organizmu. Około 150 tysięcy mieszków włosowych na głowie musi otrzymać wszystkie niezbędne dla swojego działania substancje, a od zdrowych mieszków zależą piękne włosy.

Fasola, groch, marchew, kalafior, soja, orzechy, jajka, pełne ziarna zbóż - są bogate w witaminy z grupy B, spośród których w szczególności witamina B6 i kwas foliowy zapewniają prawidłowy dopływ krwi do mieszków włosowych, co sprzyja ich wzrostowi i może spowolnić utratę włosów.

Owoce o jaskrawych kolorach - takie jak np. truskawki, brzoskwinie, kiwi, mango, pomidory, cytryny itp. są bogate w witaminę C, a ta jest niezbędna do produkcji kolagenu, który zapewnia właściwą strukturę włosa.Witamina C stymuluje również nasz układ odpornościowy, co również wpływa na zdrowie skóry. Cytryna odświeża włosy i skórę głowy i działa ściągająco oraz łagodząco. Wzmacnia włosy, nadaje im połysk i ułatwia układanie. Cytrynowe płukanki doskonale sprawdzają się na włosach przetłuszczających się i matowych.

Ciemnozielone warzywa - takie jak np. szpinak, brokuły, kapusta itp. oprócz wielu cennych składników, są także bogatym źródłem witaminy A. Witamina ta przy współudziale z witaminą C sprzyja produkcji sebum, czyli naturalnego łoju skórnego, który tworzy na skórze ochronną warstwę antybakteryjną i przeciw grzybiczą. Sebum stanowi również naturalną odżywkę do włosów. Szpinak a żywienie dzieci

Zielona herbata, orzechy włoskie i łosoś - zawierają polifenole i kwasy omega3, które są korzystne nie tylko dla serca i mózgu. Dzięki nim nasze włosy stają się bardziej lśniące. Jeśli walczysz z łupieżem pomocne mogą okazać się płukanki z zielonej herbaty lub z pokrzywy. Działają one niszcząco na grzyby powodujące ten częsty problem.

Czarny sezam - to odmiana sezamu bogata w cysteinę, aminokwas o właściwościach detoksykacyjnych, oksydacyjnych i korzystnych dla skóry i jej wytworów, czyli włosów i paznokci. Ze względu na dużą zawartość miedzi, wpływa również na zahamowanie procesu siwienia włosów. Przyprawy trawienne

Awokado - a także pozyskiwany z niego olej są doskonałe dla suchych, łamliwych i zniszczonych włosów. Awokado zawiera do 30% łatwo przyswajalnych tłuszczów i wiele cennych witamin. Jest także cennym źródłem żelaza, niezbędnego do prawidłowego wzrostu i budowy włosów. Niedobór tego pierwiastka jest częstym powodem wypadania włosów. Owoc ten potrafi również hamować działanie męskiego hormonu dihydrotestosteronu DHT, który jest głównym androgenem, odpowiedzialnym za łysienie. Z awokado można również przygotować odżywczą maseczkę na skórę głowy. Jak obniżyć poziom cholesterolu

 TrenujZdrowie Jacek Baura

www.trenujzdrowie.pl