Zapadalność na grypę w 2. tygodniu stycznia w Wielkopolsce wyniosła 72,38 i była jedną z wyższych w kraju — wskazują dane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Dane oznaczają, że na każde 100 tys. osób zarejestrowano w tym czasie ok. 72 nowe przypadki grypy. Zwiększona ilość podejrzeń i zachorowań na grypę notowana jest także w ostrowskim szpitalu.

W Polsce sezon zachorowań na grypę, czyli ostre zakażenie górnych dróg oddechowych wywoływane przez wirusy, trwa od października do kwietnia, ale szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. 

W samym 2017 r. na terenie powiatu ostrowskiego zgłoszono 83 180 przypadków zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. W 16 przypadkach potwierdzono wirus grypy typu A. Skierowano do szpitala 40 osób, głównie z przyczyn ze strony układu oddechowego. Najwięcej zachorowań przypadło na I kwartał 2017 r. i IV kwartał 2017 r. w łącznej liczbie 60 765 co stanowi 73% zachorowań, najmniej w II i III kwartale 2017 r. w łącznej liczbie 22 415 co stanowi 27% zachorowań.

W okresie od 01.01. do 22.01.2018 r. zgłoszono 7 641 przypadków zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę, analogicznie w stosunku do roku 2017 zgłoszono 8 027.
Do dnia 22.01.2018 r. skierowano do szpitala 2 osoby z objawami ze strony układu oddechowego.

Przydatne informacje: 

Kiedy możemy złapać grypę?
Grypa przenosi się drogą kropelkową, a więc łatwo zarazić się nią, przebywając w dużych skupiskach ludzkich. Większe ryzyko dotyczy zwłaszcza osób, które na co dzień spotykają się z chorymi, a więc osoby pracujące w służbie zdrowia, nauczycieli czy kasjerzy w sklepach . Sezon zachorowalności na grypę rozpoczyna się w okresie jesienno-zimowym, zaś nasila się na początku roku kalendarzowego w miesiącach styczeń-luty. Wraz z pojawieniem się wiosny liczba osób chorych na grypę powoli spada, choć wirusa możemy złapać przez cały rok. Poza okresem zimowym częściej jednak dopada nas przeziębienie niż grypa.

Profilaktyka
Aby ustrzec się choroby warto zadbać o dobrą kondycję fizyczną i prawidłową dietę, gdyż te dwa czynniki mają duży wpływ na naszą odporność. Osoby o osłabionym mechanizmie obronnym organizmu łatwiej zarażą się wirusem grypy. W sezonie zachorowań warto zadbać o zwiększenie higieny. Obowiązkowo należy myć ręce po każdorazowym korzystaniu z publicznej toalety. Dobrym siedliskiem dla wirusów są również rączki wózków sklepowych, klamki oraz inne miejsca, które dotyka w ciągu dnia wiele osób. W torebce warto mieć więc odkażające chusteczki, którymi można przetrzeć takie przedmioty.

Leczenie grypy
Kiedy dopadnie nas grypa, warto zwolnić tempo życia i pozwolić swojemu organizmowi na walkę z chorobą. Zwykle wysoka temperatura towarzysząca grypie powoduje, że nie czujemy się na siłach, żeby normalnie funkcjonować, więc sięgamy po leki dostępne bez recepty, które likwidują objawy choroby, takie jak gorączka, kaszel, katar, bóle głowy, gardła czy kostno-stawowe. Preparaty te dostępne są w różnych formach, na przykład w postaci tabletek czy proszku do przygotowania ciepłego napoju. Jeżeli pomimo zastosowania leków dostępnych bez recepty objawy nie ustępują po dwóch-trzech dniach, to należy udać się do lekarza, gdyż powikłania po grypie mogą być groźne.