Uważa się, że depresja jest ciągle postępującą chorobą cywilizacyjną. Żyjemy w pośpiechu, nie pozwalamy sobie na odpoczynek, i jedynie efektywność w pracy przekłada się na prawdziwy sukces. Gdy jedni triumfują na szczytach kariery, inni szukają spokoju w odosobnieniu i niejednokrotnie nie radzą sobie z narzucaną na nich presją. Depresja może jednak pojawić się nagle i bez większego powodu. Dotknięty może być nią naprawdę każdy, zarówno dorastający młody człowiek, którego wciąż można nazwać dzieckiem, jak i staruszek z całkiem sporym doświadczeniem życiowym. Niestety mimo powagi sytuacji często nawet cierpiące na nią osoby lekceważą chorobę. Kiedy powinniśmy szukać pomocy? Co odróżnia zwykły smutek od depresji, która wymaga konsultacji ze specjalistą?

Depresja - dlaczego tak ją lekceważymy?

Zdarza się, że nawet wówczas, kiedy chory decyduje się poszukać dla siebie pomocy w walce z depresją, nie znajduje on oparcia w swoich bliskich. Niestety jako społeczeństwo często narzucamy sobie szybkie tempo życia, w którym jakiekolwiek trudności uznawane są za słabość i porażkę. To dlatego osoby zmagające się z depresją odmawiają pomocy, jaką może im zaproponować psycholog - czują się, jakby odniosły porażkę, zmuszone przyznać się do swoich trudności. Z drugiej strony to jedynie smutek, prawda? Przecież możemy sobie z nim poradzić…

Jak uświadamia psycholog w Poznaniu, depresja nie jest zwykłym smutkiem, z którym musimy zmierzyć się samotnie. To choroba, którą powinniśmy wreszcie potraktować poważniej, ponieważ doprowadziła ona już do zbyt wielu tragedii tak w Polsce, jak i na całym świecie. W miejscu takim, jak to, które zapewnia psycholog Poznań, powinieneś postawić na szczerość odnośnie tego, co aktualnie przeżywasz. Takie podejście wraz z upływem czasu pozwoli Ci zrozumieć, dlaczego mogła pojawić się Twoja choroba i jak nie pozwolić jej zawładnąć nad swoim życiem.

Psychoterapia a leczenie farmakologiczne

Niestety wciąż wielu z nas ma opory przed konsultacją z psychiatrą, nawet wtedy, gdy problem jest naprawdę poważny i dobrze widoczny. Lekarz na podstawie indywidualnych czynników i przebiegu choroby, jaką jest depresja, może wybrać dwie drogi leczenia, które można stosować również jednoczeście - psychoterapię i zastosowanie leków.

Klinika LMC w Poznaniu zwraca uwagę na fakt, że zarówno leczenie farmakologiczne jak i psychoterapia przynoszą pozytywne efekty. Nie ma więc podstaw, aby zastanawiać się, które z rozwiązań działa lepiej, kiedy stosowanie jednej wynika często z braku możliwością wdrożenia drugiej u konkretnej osoby, jak w przypadku kobiety w ciąży, która nie może brać leków ze względów bezpieczeństwa jej nienarodzonego dziecka.

Dobry psychoterapeuta Poznań zaprasza na konsultacje każdego, kto potrzebuje wsparcia. Lekceważona depresja może tylko potęgować problem. Jak jednak rozróżnić ją od przejściowego obniżonego nastroju? Jeżeli nic nie sprawia Ci przyjemności, a wszystkie napotykające Cię zdarzenia zaczynasz postrzegać jako obojętne, zasięgnij porady specjalisty. Psycholog w Poznaniu chętnie pomoże odnaleźć Ci radość.