
| Źródło: Artykuł sponsorowany
Sierść zwierzaka a alergicy – jak radzić sobie z problemem?

Czym jest alergia?
Za alergie odpowiada nieprawidłowa i nadmierna reakcja układu odpornościowego na niektóre substancje występujące w środowisku, tzw. alergeny. Dane substancje nie powodują żadnych objawów u osób zdrowych, jednak u osób uczulonych powodują wiele dokuczliwych i nieprzyjemnych dolegliwości.
W Polsce na różnego rodzaju alergie cierpi około 40 % ludności. Alergia staje się co raz bardziej powszechne, co czyni ją chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Występują cztery główne rodzaje alergii: wziewna, pokarmowa, kontaktowa oraz iniekcyjna. Najpopularniejszą w nich jest alergia wziewna, w jej przypadku alergenami są pyłki drzew i kwiatów, pleśń, roztocza kurzu, a także sierść domowych zwierząt.
Przyczyny alergii na sierść zwierząt
Ten rodzaj alergii jest dużym problemem zwłaszcza dla osób, które uwielbiają zwierzęta domowe. Warto jednak podkreślić, że to nie sama sierść wywołuje alergie, a specyficzny rodzaj białka, którego sierść jest nośnikiem. Wspomniane wcześniej białka znajdują się w pocie, ślinie, moczu i w naskórku zwierząt. Pierwszymi objawami alergii na białka są kaszel i katar.
Sposoby na skuteczną walkę z alergią na sierść zwierząt
Kilka prostych zmian w codziennym życiu może zmniejszyć natężenie alergenów w powietrzu, a tym samym zmniejszyć dolegliwości osób cierpiących na tę chorobę:
- Regularne porządki - posiadając zwierzę w domu podstawą jest regularne sprzątanie całego domu. Osoby cierpiące na alergie powinny pilnować, aby zwierzak nie wchodził do ich sypialni, a w szczególni z nimi nie spał. Ponadto, zalecana jest jak najmniejsza ilość dywanów i wykładzin, ponieważ to właśnie na takich powierzchniach utrzymuje się najwięcej alergenów. Należy także regularnie odkurzać miejsca w których przesiaduje zwierzak.
- Higiena zwierząt - należy regularnie kąpać, szczotkować i czesać domowego zwierzaka. Oczywiście, czynności tych nie powinny wykonywać osoby uczulone, a pozostali domownicy.
- Higiena własna - bardzo istotne jest mycie rąk po każdej zabawie z pupilem. Należy także unikać lizania przez zwierzę, ponieważ alergeny łatwo przenikają przez skórę, zwiększając ryzyko występowania objawów alergicznych.
- Czyste powietrze - substancje uczulające są lekkimi drobinkami unoszącymi się w powietrzu. Mieszkanie powinno być regularnie wietrzone, jednak to może nie wystarczyć w usunięciu zarazków. Warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza. Jest to urządzenie doskonale radzące sobie z usuwaniem alergenów, zmniejszając objawy alergii. Ponadto, pomagają także usuwać nieprzyjemne zapachy zwierząt. Wybierając urządzenie, najlepiej jest sprawdzić w Internecie opinie na temat poszczególnego oczyszczacza powietrza, np. wpisując Dyson oczyszczacz powietrza opinie. Sprzęt powinien być odpowiedni zarówno dla mieszkańców, jak i zwierząt.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj