Organizacja Women on Waves ogłosiła, że zapewni Polkom bezpłatne recepty na antykoncepcję awaryjną, a prawo Unii Europejskiej nakazuje, żeby tego typu recepty można było realizować w aptekach we wszystkich państwach członkowskich.

Women on Waves (Kobiety na Falach) to organizacja założona w 1999 roku przez Rebekę Gomperts. Działa na rzecz prawa do aborcji w tych wszystkich krajach, gdzie jest ona nielegalna, o prawo do legalnej aborcji, dostęp do antykoncepcji oraz prowadzenie szeroko pojętej edukacji seksualnej. Organizacja dostała zezwolenie holenderskiego Ministerstwa Zdrowia na przeprowadzanie aborcji farmakologicznej na pełnym morzu albo w Holandii, ale nie później niż do 16 dnia po upływie terminu przewidywanej miesiączki.

W reakcji na decyzję polskich władz, które zakazały sprzedaży tabletek „dzień po” bez recepty, organizacja Women on Waves zapewniła, że wszystkim kobietom, które będą tego potrzebowały będzie wystawiała bezpłatnie recepty na te tabletki. Zgodnie z przepisami- apteki we wszystkich krajach europejskich mają obowiązek realizowania tych recept. Żeby dostać receptę na tabletkę Escapelle albo ellaOne należy wypełnić wniosek na stronie organizacji i wziąć udział w internetowej konsultacji ze specjalistą. Potem dostaje się zdalnie receptę, którą wystarczy wydrukować i zanieść do apteki.

Organizacja Women on Waves zauważa, że wprowadzanie recept na antykoncepcję awaryjną może uniemożliwić ich terminowe użycie. Ponadto, przez ograniczenie dostępu do tych leków Polska narusza elementarne przepisy ustanowione przez Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych, w tym dostępność i dostęp do szerokiego zakresu metod antykoncepcyjnych.