Duża część ludzi na co dzień zmaga się z wypadaniem włosów, które może mieć wiele przyczyn. Włosy są tzw. wizytówką, więc każdy dba o to, aby były gęste, lśniące oraz zdrowe. Jednak kiedy dochodzi do ich nadmiernego wypadania, samoocena znacznie się obniża, a dana osoba może odczuwać dyskomfort.

20 popularnych przyczyn wypadania włosów

Wbrew pozorom, wypadanie włosów to naturalny proces ludzkiego organizmu. Każdego dnia można stracić około stu włosów i nie powinno być to powodem do obaw. Na miejscu włosa, który wypadł, zaczyna wyrastać następny. Problem pojawia się w momencie, kiedy ich liczba zaczyna wzrastać. Sam wygląd włosów w dużym stopniu zależy od genów. Na drugi plan schodzi nasza codzienność - dieta, styl życia oraz ich pielęgnacja. Dr Piotr Turkowski podkreśla, że nadmierna utrata włosów może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami. Oto one:

 1. Zaburzenia hormonalne - czyli np. nadczynność tarczycy lub duża ilość androgenów
 2. Brak składników odżywczych w organizmie - np. niedobór żelaza lub cynku
 3. Łysienie plackowate - choroba autoimmunologiczna
 4. Łysienie androgenowe - choroba dziedziczna
 5. Leki - chemioterapia, środki antykoncepcyjne, leki przeciwzakrzepowe
 6. Zatrucia - np. metale ciężkie (arsen, tal, rtęć)
 7. Długotrwałe przeziębienie - grypa, wysoka temperatura, zakażenie
 8. Częste farbowanie włosów - substancje osłabiające oraz wysuszające włosy
 9. Nieodpowiednia pielęgnacja - źle dobrane kosmetyki pod rodzaj skóry oraz włosów
 10. Nieodpowiednia fryzura - zbyt mocno związane włosy
 11. Zła dieta - brak białka
 12. Wysoka temperatura - suszenie bądź prostowanie włosów
 13. Nałogowe palenie papierosów - niszczy oraz matowi włosy
 14. Anoreksja lub bulimia - zaburzenia odżywiania
 15. Choroby skóry głowy - np. grzybica
 16. Trichotillomania - schorzenie dotyczące nałogowego wyrywania swoich włosów
 17. Utrata masy ciała - zbyt szybka utrata kilogramów
 18. Niektóre choroby zakaźne - np. kiła
 19. Choroby psychiczne
 20. Nagły i przewlekły stres

Gdy włosy nadmiernie wypadają - co robić?

Aby zahamować proces nadmiernego wypadania włosów, niezbędne będzie ustalenie przyczyny ich utraty. W tym celu warto udać się do lekarza, który będzie mógł ocenić sytuację. Na początku wizyty kluczowe będzie omówienie problemu. Specjalista z pewnością zapyta o dietę, styl życia oraz pielęgnacje włosów. Warto również poinformować lekarza o przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach, bowiem nawet tam może znajdować się źródło problemu. Dzięki dokładnemu wywiadowi, będzie on mógł zlecić odpowiednie badania oraz postawić diagnozę. 

Witaminy, tabletki, suplementy - co na wypadanie włosów?

Kiedy przyczyny nadmiernego wypadania włosów zostaną poznane, ich odbudowa nie będzie natychmiastowa - na oczekiwane efekty będzie trzeba poczekać. W trakcie poszukiwań sposobów na ich wzmocnienie, często ludzie decydują się na suplementację. Jest to dobry sposób, aby dostarczyć im potrzebnych składników odżywczych. Wiele suplementów opiera się na sporej dawce witamin, które w trakcie odbudowy włosa mogą okazać się niezbędne. Warto zwrócić uwagę na takie witaminy jak: 

 • Witamina H - popularna biotyna
 • Witamina A - uczestniczy w produkcji sebum
 • Witaminy z grupy B - odpowiadają za ogólną kondycję włosów
 • Witamina C - uczestniczy w produkcji kolagenu
 • Witamina E - poprawia ukrwienie skóry

Oprócz dostępnych w aptekach oraz drogeriach środków do stosowania wewnętrznego w postaci suplementów, możemy również zastosować kurację zewnętrzną. Na rynku dostępny jest szereg specjalnych szamponów oraz odżywek, których skład pozbawiony jest szkodliwych substancji. Dodatkowo, w ostatnim czasie popularne stało się stosowanie wcierek na włosy oraz ampułek regenerujących lub odżywiających. Jednak należy pamiętać, aby wszystkie kosmetyki dopasować do typu skóry głowy oraz włosów. 

Jeśli stosowanie dostępnych suplementów oraz odpowiednich kosmetyków nie wystarcza, możemy sięgnąć po zioła. Od dawien dawna wiadomo, że to co naturalne, posiada najlepsze działanie. W przypadku stosowania ziół bardzo ważne jest, aby kurację stosować przez co najmniej dwa tygodnie. Ich stosowanie zależne jest od własnych preferencji, ponieważ zioła nadają się do picia lub do mycia czy płukania skóry głowy i włosów. Bardzo przydatne oraz zdrowe właściwości mają m.in.:

 • skrzyp polny                           
 • brzoza
 • pokrzywa                           
 • chmiel
 • dziurawiec zwyczajny                       
 • nasturcja
 • korzeń łopianu                       
 • tatarak zwyczajny

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Domowe sposoby znane od wieków, to dobra alternatywa na wszystkie dolegliwości. Podczas zmagania się z nadmierną utratą włosów, z pomocą nadchodzi kilka metod, dzięki którym można znacząco wzmocnić włosy, jeśli będą stosowane regularnie. 

Mowa tu o napoju z drożdży, który w przygotowaniu stanowczo zaskakuje łatwością. Kostka drożdży powinna zostać dobrze rozdrobniona w szklance oraz zalana wrzątkiem, a następnie po ostudzeniu płynu - wypita. Zaleca się, aby czynność powtarzać codziennie przez miesiąc, a następnie wykonywać co drugi dzień. Kolejnym produktem jest sok z czarnej rzepy. Smak trunku nie należy do najprzyjemniejszych, ale na szczęście należy wypić tylko jedną łyżkę dziennie. Kupowany jest sklepach ekologicznych i internetowych, a jego koszt to około 30zł. 

Oprócz trunków, możemy również wypróbować różnych maseczek na włosy. Jedną z nich to maseczka z jaja, która wpływa na poprawę gęstości oraz kondycji włosów. Należy ubić dwa jajka, a następnie nałożyć na mokre włosy. Czas trzymania maseczki wynosi około 30 minut, a po jego upływie należy spłukać chłodną wodą oraz delikatnie umyć szamponem. 

Medycyna estetyczna - oferta na nadmierne wypadanie włosów

Jeśli żadne z powyższych metod nie przyniosły oczekiwanych efektów, warto sięgnąć po bardziej skuteczne, jednak kosztowne metody. Z pomocą przychodzi oferta medycyny estetycznej, która posiada grono zwolenników. Klinika Medycyny Estetycznej OT.CO Clinic w Warszawie oferuje szereg zabiegów na włosy, dzięki którym szybko można uporać się z problemem ich wypadania. Wyróżnić można:

 1. Karboksyterapia CO2
 2. Osocze bogatopłytkowe
 3. Terpia komórkami macierzystymi
 4. Zabieg odtwórczy włosów
 5. Przeszczep włosów FUE
 6. Mezoterapia skóry głowy

Jeśli zdecydujesz się na zabiegi dostępne w Klinice OT.CO, z pewnością potrzebna będzie konsultacja z dr Piotrem Turkowskim oraz dr n.med. Katarzyną Osipowicz, którzy dokładnie zapoznają się z problemem, zlecą niezbędne badania oraz wykonają odpowiedni zabieg.