Jako troskliwy rodzic, zwracasz pewnie baczną uwagę na to, by pokój Twojego maluszka był dla niego w pełni bezpieczny. A czy bierzesz pod lupę także jakość powietrza, które po nim krąży? Zobacz, co sprawdzić, by Twoje dziecko zawsze oddychało czystym powietrzem!

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem a zdrowie dziecka 

Wdychanie smogu wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla dorosłych. W przypadku dzieci, mogą być one jeszcze dotkliwsze i pozostawić po sobie ślad na długie lata. Dlaczego to właśnie maluchy najbardziej cierpią z powodu oddychania powietrzem przesyconym toksynami? 

Płuca niemowląt i małych dzieci (do ok. 8 roku życia) nie są jeszcze w pełni wykształcone, co sprawia, że muszą wykonywać więcej oddechów na minutę niż dorosły człowiek. Tym samym do ich organizmu trafia znacznie więcej szkodliwych związków. Istotne jest to, że objawy wdychania smogu często nie pojawiają się od razu, lecz pozostają ukryte przez długi czas. Gdy jednak się objawią, ich skutki mogą być poważne i dotyczyć m.in.: 

  • astmy i alergii o ostrym przebiegu, 
  • częstych infekcji górnych dróg oddechowych o intensywnym przebiegu, 
  • obniżenia funkcji poznawczych, czyli np. problemów z pamięcią i koncentracją, 
  • nieprawidłowego rozwoju tkanki płucnej, który może przerodzić się w przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), 
  • zwiększenia ryzyka wystąpienia różnych nowotworów, 
  • powikłań chorób sercowo-naczyniowych, 
  • wzrostu niebezpieczeństwa pojawienia się chorób neurodegeneracyjnych. 

Co więcej, smog może zaszkodzić nawet maluszkowi znajdującemu się jeszcze w brzuchu mamy. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza przez kobietę w ciąży może skutkować przedwczesnym porodem i niską wagą urodzeniową. 

Dlaczego warto wyposażyć pokój dziecka w osobny oczyszczacz powietrza? 

Pokój maluszka jest jego całym światem, w którym spędza większość czasu w pierwszych latach swojego życia. Dotyczy to w szczególności noworodków i niemowląt. Warto zatem zadbać o to, by dziecko było w nim bezpieczne przez cały czas i niezależnie od tego, co akurat robi – śpi, uczy się czy beztrosko bawi. Najkorzystniejsze dla niego będzie więc postawienie w jego pokoju oczyszczacza powietrza na stałe, aby uniknąć jego przenoszenia, które jest niewygodne i o którym łatwo zapomnieć.  

Jaki model wybrać dla dziecka? Może to być chociażby oczyszczacz powietrza Electrolux. Czym zaskakuje to urządzenie? Przede wszystkim systemem PureSense, który na bieżąco kontroluje jakość powietrza w pomieszczeniu i dostosowuje do niej pracę urządzenia. Co więcej, wychwytuje do 99% bakterii i substancji drażniących, a gdy działanie filtru osłabnie, poinformuje Cię o tym i przypomni o wymianie. Wszystko po to, by powietrze, którym oddycha Twoje dziecko, było zawsze perfekcyjnie czyste. 

Jak jeszcze zadbać o jakość powietrza w pokoju maluszka? 

O wysoką jakość powietrza w pokoju dziecka możesz też zadbać podczas sprzątania. Wystarczy tylko, że wybierzesz do tego odpowiedni sprzęt. Doskonale sprawdzą się tutaj odkurzacze Electroluxa, które są wyposażone w zmywalny filtr Allergy Plus, którego zadanie polega na oczyszczaniu powietrza wylotowego z 99,95% zanieczyszczeń. Z efekcie alergeny i roztocza nie unoszą się w powietrzu po odkurzaniu, lecz pozostają na filtrze, skąd łatwo je usuniesz.