Lśniące, zadbane, mocne paznokcie to wizytówka kobiecych dłoni. Złe nawyki pielęgnacyjne, częste przedłużanie i lakier hybrydowy, niewłaściwa dieta oraz stres znacząco wpływają na ich jakość. Nieodpowiednio pielęgnowane paznokcie stają się matowe, kruche, łamliwe. Jak zatem o nie dbać, aby w pełni wykorzystać ich walory?

6 sposobów na zdrowe paznokcie

Marzeniem większości kobiet są mocne i zdrowe paznokcie. Stosując się do poniższych porad, sprawimy, że takie będą!

  1. Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta to nie tylko gwarancja szczupłej sylwetki i doskonałego samopoczucia, lecz także zdrowych włosów, skóry i paznokci. Zadbajmy zatem, aby w naszym codziennym jadłospisie nie zabrakło: wapnia (jego brak sprawia, że paznokcie są kruche. Znajdziemy go przede wszystkim w produktach mlecznych), żelaza (pomaga w utwardzaniu płytki paznokcia, znajdziemy go w czerwonym mięsie i zielonych warzywach), witaminy B12 (potrzebna jest do prawidłowego wzrostu paznokcia. Znajdziemy ją w produktach zbożowych, roślinach strączkowych). Przydadzą się też cynk, krzem i magnez, które odżywiają płytkę paznokciową oraz przyspieszają wzrost paznokci. 
  2. Stosujmy odżywki do paznokci. Serum do paznokci (przykładowy produkt tutaj) nawilża i wzmacnia płytkę, zapobiega rozdwajaniu i łamaniu się paznokci. Przyspiesza też wzrost oraz chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Serum do paznokci nie działa tylko powierzchniowo – wnika w głąb warstw paznokcia i odbudowuje jego strukturę. Regularne stosowanie sprawi, że paznokcie będą silne i zdrowe. 
  3. Nie wkładajmy palców do buzi, nie obgryzajmy paznokci. Takie czynności sprawiają, że paznokcie mogą stać się słabe i zniekształcone.
  4. Piłowanie paznokci – najbardziej praktyczny kształt paznokci to te opiłowane na okrągło. Taki paznokieć jest bardziej odporny na łamanie czy zdzieranie.
  5. Masaż dłoni i paznokci. Regularne masaże zadbają o prawidłowe krążenie krwi, dzięki czemu paznokcie będą miały doskonałe podłoże do prawidłowego wzrostu. Nie zapominajmy o kremowaniu dłoni i paznokci.
  6. Czasami warto wrócić do metod naszych babci. Przed snem dobrze jest wetrzeć w dłonie, nie pomijając paznokci, oliwę z odrobiną soku z cytryny. Na tak przygotowane dłonie zakładamy bawełniane rękawiczki, aby wspomóc wchłanianie preparatu. Paznokcie po takich zabiegach zostaną wzmocnione i odżywione. Warto też zastosować „kąpiel” paznokci w żelatynie. Łyżeczkę żelatyny rozpuszczamy w szklance ciepłej wody, Gdy ta napęcznieje, wkładamy do niej paznokcie na ok. 15 minut. Po takim zabiegu paznokcie będą mocne i trwałe.