Życie w pośpiechu, bez stałych posiłków, a przy tym wysokie temperatury za oknem nie skłaniają do gotowania. Według danych CBOS najchętniej i najczęściej robimy zakupy w sklepach dyskontowych. Chociaż w pełni sezonu mamy bardzo dużą dostępność świeżych warzyw i owoców na miejskich bazarach i targowiskach, to jednak najczęściej zadowalamy się mało pożywnym posiłkiem.

Popularna kanapka, zapiekanka czy makaron z sosem to mało urozmaicona propozycja na posiłek, zjadany w biegu. Należy pamiętać, że białe pieczywo i inne produkty z białej mąki, cukier, nabiał czy mięso to produkty silnie zakwaszające organizm, a taki stan utrzymujący się zbyt długo jest bardzo niekorzystny dla zachowania prawidłowego stanu zdrowia.

Warzywa i owoce powinniśmy spożywać pięć razy dziennie. Jeden posiłek, najlepiej śniadanie, powinien być ciepły tak, aby dostarczyć energii i pobudzić procesy trawienne. Bardzo ważne jest uzupełnianie odpowiedniej ilości płynów, zwłaszcza w upalne dni, w postaci wody mineralnej i minimum jednej szklanki soku owocowego lub warzywnego.

Do przygotowania napoju typu „smoothie” najlepsze będą warzywa takie jak np.:
- szpinak
- seler naciowy
- natka pietruszki
- sałaty
- ogórki
- koperek

Tak przygotowany gęsty, o kremowej konsystencji, napój pijemy zaraz po przygotowaniu, można dodać kostkę lodu.
Dla wzbogacenia smaku, można dodać do soku, wyciśniętą cytrynę lub limonkę, ale doskonale sprawdzają się również świeże zioła: bazylia, oregano lub pokrzywa. Słodszego smaku dodają maliny, jabłko lub banan. Taki napój doskonale gasi pragnienie w upalne dni, ale przede wszystkim jest uzupełnieniem witamin i mikroelementów.
Z czego przygotować zdrowy sok czytaj na www.info.trenujzdrowie.pl/co-zawiera-sok/

TrenujZdrowie Ewa Baura
www.trenujzdrowie.pl