Retro pociąg podążający szlakiem Powstania Wielkopolskiego wyjechał na tory regionu. W Ostrowie Wielkopolskim pociąg pojawi się już 4 października.

Inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Kolei Wielkopolskich, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Parowozowni Wolsztyn oraz Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu wpisuje się w przygotowania do 100. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

„Koleje Wolności 1918-2018” po wielkopolskich torach będą jeździć od środy do piątku. Finał zaplanowano na sobotę na Dworcu Letnim w Poznaniu. Pasażerami specjalnych pociągów, składających się z lokomotywy parowej i wagonów retro, będą uczniowie i młodzież szkolna, uczestniczący w żywej lekcji historii prowadzonej przez nauczycieli i rekonstruktorów, którzy przybliżą wielkopolski zryw niepodległościowego. Zajęcia będą trwać przez godzinę lekcyjną, a kolejne grupy uczestników będą wsiadać do pociągu na wybranych stacjach.

Oprócz przedziału lekcyjnego w składzie pociągu znajdować się będą dodatkowe wagony przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych podróżą powstańczymi szlakami. Podczas postojów na wybranych stacjach będzie odbywać się tzw. wodowanie lokomotywy, co dodatkowo uatrakcyjni podróż.

Retro pociąg pojawi się w naszym regionie w czwartek, 4 października. Tego dnia historyczny skład wyruszy z Wolsztyna, zawita do Leszna, Kobylina, Ostrowa Wielkopolskiego, a o 14.25 wjedzie na dworzec w naszym mieście. Postój potrwa 20 minut. Po przerwie powstańcza ciuchcia wróci do Ostrowa Wielkopolskiego, później pojawi się w Biadkach, Krotoszynie, Krobi i zakończy kurs w Lesznie.

W sobotę 6 października pociąg specjalny relacji Poznań Główny – Swarzędz – Rokietnica – Kiekrz zakończy podróż na dworcu Poznań Dworzec Letni, gdzie odbędzie się uroczysty finał projektu – widowisko „światło i dźwięk”. Z uczestnikami wydarzenia spotka się Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.