
| Źródło: https://www.gov.pl/web/kppsp-ostrow-wielkopolski/probna-ewakuacja
Próbna ewakuacja

Jednocześnie wprowadzono dodatkowy wariant polegający na symulacji pożaru w jednym z pomieszczeń szkoły. W ćwiczeniach brały udział zastępy z JRG Ostrów Wielkopolski. Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia mieli za zadanie dotarcie do pomieszczenia, w którym wybuchł pożar z jednoczesnym przeszukiwaniem pomieszczeń szkoły. W wyniku rozpoznania ustalono, iż dwie osoby nie opuściły zagrożonego pożarem budynku i zostały ewakuowane z budynku szkoły przez strażaków przy użyciu podnośnika hydraulicznego. Po osiągniętym celu, na boisku szkoły, wspólne z dyrekcją omówiono przebieg i zasady bezpiecznej ewakuacji, po czym uczniowie wraz z nauczycielami powrócili do zajęć lekcyjnych.
Próbne ewakuacje szkół, przedszkoli, budynków administracji publicznej są istotnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo w przypadku realnego zagrożenia.
Komenda Powiatowa PSP w Ostrowie Wielkopolskim w nawiązaniu do zapisów § 17 Rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów przypomina o obowiązku praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji z budynku - tzw. „próbnej ewakuacji”.
Zgodnie z § 17 Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów ( Dz. U. Nr 109 z 2010 r., poz. 719) właściciel lub zarządca obiektu przeznaczonego dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami, niezakwalifikowanego do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV, powinien co najmniej raz na 2 lata przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu.
W przypadku obiektów, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, w szczególności: szkół, przedszkoli, internatów, domów studenckich, praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji należy dokonać - co najmniej raz na rok, jednak w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników.
W przypadku obiektu zawierającego strefę pożarową zakwalifikowaną do kategorii zagrożenia ludzi ZL II oraz w budynkach zakwaterowania osadzonych zlokalizowanych na terenach zakładów karnych i aresztów śledczych, zakres i obszar budynku objęty praktycznym sprawdzeniem organizacji i warunków ewakuacji musi być uzgodniony z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej.
Właściciel lub zarządca obiektu powiadamia właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej o terminie przeprowadzenia działań, o których mowa w ust. 1, nie później niż na tydzień przed ich przeprowadzeniem.
Podstawowym obowiązkiem wszystkich osób przebywających w budynku w przypadku powstania zagrożenia, jest współpraca oraz bezwzględne podporządkowanie się poleceniom kierującego akcją ratowniczą, który do czasu przybycia jednostek Państwowej Straży Pożarnej musi zorganizować ewakuację ludzi i mienia. Osoby nie biorące udziału w akcji ratowniczej powinny ewakuować się najkrótszą oznakowaną drogą ewakuacyjną poza strefę objętą pożarem lub na zewnątrz budynku.
Wszyscy uczestniczący w ewakuacji, a w szczególności organizujący działaniami ewakuacyjnymi powinni pamiętać że:
Po zakończeniu ewakuacji osób należy sprawdzić, czy wszyscy opuścili poszczególne pomieszczenia – przy niezgodności stanu osobowego i podejrzenia, że ktoś pozostał w zagrożonej strefie, należy natychmiast fakt ten zgłosić jednostkom ratowniczym przybyłym na miejsce akcji i przeprowadzić ponowne sprawdzenie pomieszczeń w budynku.
Próbne ewakuacje szkół, przedszkoli, budynków administracji publicznej są istotnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo w przypadku realnego zagrożenia.
Tekst: kpt. CHMIELECKI Tomasz Zdjęcia: st. kpt. ROSIK Marcin
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj