W czwartek 17 maja 2018 mieliśmy na terenie powiatu ostrowskiego sporo militarnych akcentów.

Tuż przed południem na niebie nad powiatem ostrowskim krążył samolot wczesnego ostrzegania, dozoru przestrzeni powietrznej działający w siłach NATO. 
Samolot latał nad południową i zachodnią częścią powiatu ostrowskiego: 

Samolot, który dziś krążył nad naszym regionem to Boeing E-3 Sentry – amerykański samolot wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej. W roku 1963 USAF zgłosiły zapotrzebowanie na AWACS (Airborne Warning And Control System) czyli powietrzny system wczesnego ostrzegania i kierowania. Boeing zaproponował model Boeing E-3A Sentry, który w kadłubie Boeinga 707-320 mieścił elastyczną, odporną na zakłócenia i wytrzymałą stację radarową oraz mógł służyć jako centrala dowodzenia, telekomunikacyjna i naprowadzająca. Najbardziej widoczną zmianą w nowym samolocie była zainstalowana na grzbiecie kadłuba duża konsola nawigacyjna, wewnątrz której zamontowano radar panoramiczny AN/APY-1 i radiowy system identyfikacji swój-obcy INF/TADIL C. Pierwszy EC-137D, tak bowiem ten model został nazwany przez Siły Powietrzne, został dostarczony 24 marca 1977 roku. Zmodernizowane wersje E-3B i E-3C używają radaru AN/APY-2. NATO wykorzystuje w Europie 17 sztuk E-3A (jedna maszyna rozbiła się w Grecji), które są obsługiwane przez wielonarodową załogę. 

Po godzinie 13:00 miłośnicy sprzętu wojskowego mogli oglądać transport maszyn wojskowych na linii kolejowej pomiędzy Ostrowem a Kaliszem. 
Poniższy film zarejestrowany został w miejscowości Skalmierzyce: