Listopad jest miesiącem, na który, wbrew szarudze za oknem, wiele osób czeka z utęsknieniem. Nie bez przyczyny – to właśnie wtedy mają miejsce największe wyprzedaże w roku. Utarło się przekonanie, że najwięcej zaoszczędzić możemy podczas Black Friday. Jednak… czy to prawda? Sprawdź!

Czym jest Black Friday?

Black Friday jest świętem, które swój początek ma (wedle jednej z teorii) w latach 80-tych ubiegłego wieku. Nazwano tak dzień, od którego sklepy w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy od wielu miesięcy recesji zaczęły wychodzić na prostą. Czarny Piątek jest ruchomym świętem – przypada on w czwarty piątek każdego listopada, zaraz po Święcie Dziękczynienia, podczas którego w amerykańskich domach wydaje się uroczysty obiad na pamiątkę pierwszych wspólnych dożynek kolonizatorów oraz Indian.

Podczas tego dnia promocje w sklepach mogą wynosić nawet 90%. Nic więc dziwnego, że część Amerykanów decyduje się zrezygnować ze świątecznej wieczerzy, aby być pierwszymi, którym uda się wejść do ulubionego sklepu - wiele marketów otwiera swoje drzwi dla klientów już po północy.

W Polsce dopiero kilka lat temu sklepy zaczęły obchodzić Black Friday, dlatego świadomość, czym jest Black Friday i z jakimi okazjami się wiąże, dopiero rośnie. Okazyjne ceny i wysokie rabaty – przede wszystkim na AGD i sprzęty elektroniczne (szukaj ich na www.neonet.pl/promocje) sprawiają, że coraz więcej osób właśnie w tym dniu decyduje się dokonać pierwszych świątecznych zakupów. Nie bez przyczyny Czarny Piątek uznaje się za dzień rozpoczynający przedświąteczne zakupowe szaleństwo, które trwać będzie aż do 24 grudnia.

Cyber Monday – coroczne święto e-commerce

Cyber Monday jest świętem, które nieodłącznie kojarzy się z Black Friday, ponieważ zawsze odbywa się 3 dni po nim. Nazwa może być trochę myląca – Cyber Monday nie jest bowiem świętem, w którym wyprzedaje się tylko elektronikę – to dzień, w którym wielkimi wyprzedażami kuszą wszystkie sklepy internetowe. Jeśli więc z jakiegoś powodu nie zdążysz skorzystać ze specjalnych promocji w Czarny Piątek lub nie w smak Ci długie kolejki i przelewające się w tym dniu po centrach handlowych tłumy, Cyber Monday będzie dobrą okazją na dokonanie mniejszych lub większych zakupów.

Dzień Singla, czyli azjatycka samotność

O ile Black Friday czy Cyber Monday cieszą się niezwykłą popularnością w krajach europejskich oraz innych krajach należących do kultury zachodniej, o tyle dla Azjatów dniem, w którym mają miejsce największe obniżki w roku, jest Dzień Singla. Mimo swojego nieco szyderczego wydźwięku (w którym nawet złożona z pojedynczych jedynek data, 11.11,  ma podkreślać nasz wolny stan), każdego roku właśnie w ten dzień bite są kolejne rekordy sprzedaży. Jak podaje Alibaba – jeden z największych na świecie sklepów specjalizujących się w sprzedaży internetowej – tylko z okazji tego święta firma będzie musiała zatrudnić prawie 2 miliony kurierów!

O ile w przypadku Azjatów wyprzedaże, które odbywają się w Dzień Singla, mogą bardzo korzystnie odbić się na stanie ich portfela, o tyle mieszkańcy innych kontynentów muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami. Główną z nich jest czas oczekiwania na przesyłkę, który może wynieść nawet kilka miesięcy.

Inną kwestią jest również koszt samego zakupu – choć wiele produktów na azjatyckich rynkach posiada w porównaniu z europejskimi sklepami znacznie niższą cenę, może się okazać, że po doliczeniu cła i innych opłat ostateczny koszt okaże się tylko kilka złotych niższy.

Kalendarz wyprzedaży

Wyprzedażowe szaleństwo rozpocznie Dzień Singla, który, jak zostało powiedziane wcześniej, ma miejsce zawsze tego samego, czyli 11 listopada.

Tegoroczny Black Friday odbędzie się 23 listopada (szczególnej uwadze polecamy Czarny Piątek na Neonet.pl - popularny sklep obniżył z tej okazji ceny wielu topowych produktów). Miłośnicy zakupów elektronicznych powinni zaś zaznaczyć w kalendarzu 26 listopada – to właśnie wtedy w wielu sklepach internetowych świętować będziemy Cyber Monday.