Przy jednym z lokali na Rynku stanął oryginalny ogródek, z nietypową i masywną konstrukcją, która odbiega od tych dotychczas rozstawionych.

Właściciel ogródka musiał uzyskać specjalne pozwolenie z urzędu miejskiego i to z kilku wydziałów. Przepisy w tym przypadku są bardzo sztywne, ogródek taki musi spełniać odpowiednie parametry i wymiary co definiuje Zarządzenie Prezydenta Miasta, które obowiązuje przez rok. Radny Marian Herwich na wczorajszej sesji prosił o wyjaśnienie, dlaczego obiekt uzyskał pozwolenie na postawienie.

Teren ten został zagospodarowany niezgodnie z regulaminem wynajęcia terenu i warunkami funkcjonowania ogródków gastronomicznych uchwalonych przez Radę Miejską w styczniu 2017 roku. Nie rozumiem pewnych rzeczy, jest regulamin, są wytyczne, jest zarządzenie prezydenta, zostało uzgodnione co tam ma być. Na co ma być zgoda, na co nie ma zgody, jako radni nie podnosimy już od lat czynszu za wynajęcie metra kwadratowego. Bez żadnej konsultacji podobno na to zgodę wyraził plastyk miejski, wszystko podobno było zgodnie z przepisami. W takim razie po co my spotykamy się na komisji rozwoju i dyskutujemy o tym? Jeżeli jedna osoba praktycznie wydaje zgodę i konserwator zabytków i zmienia całkowicie regulamin, który radni uchwalili. - mówił radny Herwich. 

Na kilku ostrowskich grupach na facebooku prowadzona jest burzliwa dyskusja dotycząca wyglądu owego ogródka. Konstrukcja na pewno wyróżnia się wśród innych ogródków piwnych. Z jednej strony możemy rozmawiać o gustach estetycznych, ale z drugiej strony nasze miasto wyróżnia się pod kątem rozrywki i gastronomii. 
Dzięki bogatej ofercie rozrywkowej w każdy weekend Ostrów odwiedzają tłumnie mieszkańcy z całego regionu. Co jest zasługą lokalnych przedsiębiorców wyróżniających się na tle w całym kraju. Swojego czasu nawet Magda Gessler była zaskoczona poziomem lokalnej gastronomii. Lokalni politycy powinni jak najbardziej ułatwiać życie lokalnym przedsiębiorcom, a z tym niestety bywa różnie w naszym mieście. Nawet Prezydent Kalisza stwierdził podczas jednej z konferencji, że chciałby, aby Rynek w Kaliszu przypominał ten ostrowski.

Temat jest aktualnie bardzo gorący, ma swoje plusy i minusy. Zapraszamy do dyskusji.