Oszuści z realnego świata coraz częściej przenoszą swoją przestępczą działalność do sieci. W trakcie korzystania z internetu musimy być czujni bo cyberprzestępcy mają nowe pomysłowe metody oszustw.

Otrzymałeś e-maila z informacją o rzekomej zaległości w płatności podatku? Ostrzegamy przed kampanią, której celem jest zainfekowanie Waszych komputerów złośliwym oprogramowaniem.

W e-mailach cyberprzestępcy podszywają się pod Ministerstwo Finansów z fałszywym adresem nadawcy "info@gove[.]pl". Wiadomość o tytule "Zaległe płatności podatku" zawiera informację o rzekomej rozbieżności w ewidencji podatkowej. Odbiorca zachęcany jest do pobrania i otworzenia załączonych arkuszy Excela aby udać się z nimi banku lub urzędu skarbowego.

W rzeczywistości uruchomienie załącznika spowoduje infekcję komputera trojanem LokiBot. Umożliwi to oszustom zdalny dostęp do Waszego komputera i pozyskanie wrażliwych informacji, m.in. zapisanych danych logowania do serwisów internetowych.

Pamiętajcie, że wszystkie podejrzane wiadomości i załączniki możecie zgłaszać nam pod adresem https://incydent.cert.pl. Zachowajcie czujność!