Ostrów Wielkopolski leży na przechodzącej przez Polskę super strudze geotermalnej. Miasto to i okolica leży w samym jej środku.

W Ostrowie Wielkopolskim są znakomite warunki do wszelkich prac geotermalnych już na gł. około 3 km temp. wody tam powinny mieć koło 120 st. C czyli nadają się do wszystkiego włącznie z produkcją prądu.

Energia geotermalna jest wewnętrznym ciepłem Ziemi nagromadzonym w skałach oraz w wodach wypełniających pory i szczeliny skalne.
W Polsce mamy najlepsze warunki geotermalne w Europie i jedne z najlepszych na świecie.

Krajowe pokłady energii geotermalnej przekraczają nawet 967 razy nasze zapotrzebowanie na energię. Poza tym energetyka geotermalna to najtańsze i niewyczerpalne źródło energii. Polskie zbadane zasoby geotermalne z głębokości 3 km to 626 000 PJ/rok przy zużyciu rocznym energii w kraju na poziomie 4200 PJ/rok. 

Prawdziwe geotermalne eldorado w kraju, jak i w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczyna się się od głębokości około 3 km. Wiercenie na takie i większe głębokości trwa przy nowych technologiach tylko parę tygodni twierdzi prof. Politechniki Krakowskiej Ryszard Kozłowski.

Według obliczeń naukowców okazuje się także, że energia geotermalna jest najtańszą z energii, droższe w pozyskiwaniu i przetwarzaniu są węgiel, energia wiatrowa, solarna czy atomowa.
Doskonałym przykładem na wykorzystanie energii geotermalnej jest Uniejów, który w krótkim czasie stał się ośrodkiem turystycznym numer 1 w województwie łódzkim. Co ciekawe Termy Uniejów to jeden z 2 aquaparków w Polsce, które są rentowne, drugi znajduje się w Sycowie.

W 2012 roku uniejowskie termy odwiedziło 400 tys. osób, a zysk wyniósł ponad 237 tys. zł.

Czy taka sytuacja może mieć miejsce w Ostrowie Wielkopolskim?

Do tego potrzebna jest współpraca biznesu i lokalnych polityków, bo tylko przy współpracy można działać i zdobyć kapitał potrzebny do realizacji jakiejkolwiek inwestyji. Warto zaznaczyć, że taka inwestycja, nie dość, że rentowna generuje sporo nowych miejsc pracy. 

Dziś jako redakcja infostrow.pl rozmawialiśmy z prof. Jackiem Zimnym z AGH, z którym wspólnie planujemy zorganizować spotkanie na temat wykorzystania energii geotermalnej w Ostrowie Wielkopolskim. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Poniżej przedstawiamy mapy ukazujące potencjał geotermalny naszego miasta.

Artykuł dzięki współpracy z organizacją: Polska Geotermalna Asocjacja im. prof. Juliana Sokołowskiego:

Więcej informacji znajdziecie na: https://www.facebook.com/PolskaGeotermalnaAsocjacja