Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w piątek 8 lutego około godziny 17:40 na DW444 na trasie Krotoszyn-Sulmierzyce w okolicy skrzyżowania na Zduny i Chwaliszew.

Podążająca pieszo 38-letnia kobieta idąca prawą stroną drogi bez oświetlenia i odblasków została potrącona przez nadjeżdżający samochód dostawczy, który zahaczył ją lusterkiem.

-Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem dostawczym marki iveco, 42-letni mieszkaniec Olszyna, jadąc od Krotoszyna w stronę Sulmierzyc potrącił lusterkiem zewnętrznym - prawym idącą drogą w tym samym kierunku - po niewłaściwej stronie drogi i bez elementów odblaskowych - kobietę bez stałego miejsca zamieszkania. Kobieta na skutek uderzenia wpadła do rowu - informuje Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.

Kobieta trafiła niezwłocznie do szpitala. - Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że obrażenia są powyżej dni siedmiu. Pobrano krew do badań. Pojazd zabezpieczono na policyjnym parkingu celem oględzin. Podobne działania wykonano na miejscu zdarzenia. Niestety w sobotę, 9
lutego w godzinach porannych piesza zmarła
- dodaje rzecznik policji.

Słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, powoduje że piesi na drodze są mało widoczni dla kierujących. Dlatego też, korzystanie z drogi, gdy panują na niej trudne warunki, wymaga zwiększenia uwagi zarówno przez pieszych jak i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.

* * *

1. Noś odblaski – nie gadżety!

Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask. 

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!

Sprawdź czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte przez np. przez szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie  –  świeć przykładem!

Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych.

4. Kochasz  – zadbaj o bezpieczeństwo!

Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Żyć – to myśleć!

Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Noś elementy odblaskowe.